×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zakaz handlu w niedziele. "Solidarność" zgłasza kolejne poprawki

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 27 paź 2017 10:25

W czwartek (26.10) podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiciele NSZZ "Solidarność" zgłosili dwie dodatkowe poprawki do projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. 

Zakaz handlu w niedziele. "Solidarność" zgłasza kolejne poprawki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Chodzi między innymi o zmianę w katalogu wyłączeń spod zakazu handlu w niedziele i rozszerzenie go o centra logistyczne i magazyny. Związkowcy chcą, by w niedziele również tego typu placówki były zamknięte. Wyjątkiem miałaby być sytuacja, w której pracownicy tych obiektów pisemnie wyrażą zgodę na pracę w tym dniu tygodnia.

NSZZ "Solidarność" wnosi również o wydłużenie o dodatkowe cztery godziny obowiązywania zakazu handlu. "S" proponuje dodatkowe cztery godziny - nie do północy z niedzieli na poniedziałek, a do godz. 4 w poniedziałek. 

- Zdefiniowanie okresu chronionego poprzez pojęcie „praca w placówkach handlowych w niedziele i święta” w sposób odmienny od definicji niedzieli zawartej w Kodeksie pracy ma na celu zapewnienie pracownikom oraz ich rodzinom prawa do świętowania wolnej niedzieli i świąt przy jednoczesnym umożliwieniu wykonywania pracy we wczesnych godzinach porannych przede wszystkim na giełdach rolno-spożywczych i ogrodniczych w poniedziałki, a także w dni następujące bezpośrednio po świętach, co jest konieczne do tego, aby sklepy w takie dni miały pełne zaopatrzenie, poczynając od godzin ich otwarcia - czytamy w uzasadnieniu do poprawki. 

Tymczasem z sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster na zlecenie SE.pl i NOWA TV, wynika, że ponad połowa Polaków nie chce zakazywać handlu w niedzielę. Za tym, by nie wprowadzać takiego rozwiązania, opowiedziało się 54 proc. pytanych. 

21 proc. głosujących uważa, że zakaz handlu powinien obowiązywać w każdą niedzielę, a 10 proc., że w co drugą. Propozycje wprowadzenia jednej niedzieli z zamkniętymi sklepami popiera 8 proc. osób, a 7 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Zakaz handlu w niedziele. "Solidarność" zgłasza kolejne poprawki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • XXX 2017-10-28 14:49:27

  ???? Ja pracuję w galerii handlowej jako sprzedawca i nie chcę trzeciej niedzieli wolnej,bo dwie już mam jak każdy z pracowników hipermarketu. No to się panią kasjerką utnie , bo już słyszałam,że część z nich nie tylko niedzielę ale cały tydzień będzie miała wolny,bo wiadomo wszędzie są oszczędności i nikt nie będzie trzymał dodatkowych,niepotrzebnych etatów; )

 • paawel 2017-10-28 07:21:47

  Ta ustawa jest potrzeban, trzeba dać ludziom odpocząć! I chyab wreszcie doszli to jakiegoś kompromisu sensowanego

 • gizmo 2017-10-28 07:08:02

  Ogólnie jestem za, drobny polski handel stoi na granicy opłacalności, tyle że te dwie niedziele to nei specjalne fory, po prostu chwila przerwy w wiecznym starciu z marketami

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA