Zakaz handlu w niedzielę, FZZ: Powinniśmy walczyć o godne płace i warunki pracy

• Komitet Inicjatywy Ustawodawczej złożył obywatelski projekt zakazujący handlu w niedziele w większości placówek handlowych.
• Z kolei Forum Związków Zawodowych uważa, że związkowcy powinni walczyć o wysokie płace i godne warunki pracy. Natomiast zakaz handlu w niedzielę oznacza w efekcie zakaz pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zakaz handlu w niedzielę, FZZ: Powinniśmy walczyć o godne płace i warunki pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

6 wrz 2016 10:34


Obywatelski projekt zakazujący handlu w niedzielę w większości placówek handlowych złożył w piątek (3 września) w Sejmie Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w skład którego wchodzi Solidarność oraz inne organizacje społeczne, katolickie, pracownicze i pracodawców.

Zgodnie z projektem, zakaz handlu w niedziele miałby dotyczyć większości placówek handlowych. Przez placówki handlowe rozumiane są "wszelkie obiekty, w których prowadzona jest sprzedaż towarów i wyrobów kupionych w celu ich odsprzedaży w formie m.in. sklepów, stoisk, straganów, hurtowni, składów materiałów budowlanych oraz domów wysyłkowych".

W projekcie zapisano, że przepisy objęłyby także: franczyzobiorców, przedsiębiorców prowadzących działalność w oparciu o "umowę agencji" (z wyłączeniem stacji paliw), przedsiębiorców prowadzących handel obwoźny i obnośny.

Proponuje się również, aby w wigilię Bożego Narodzenia (chyba, że przypada w niedzielę) oraz Wielką Sobotę "handel oraz wykonywanie innych czynności sprzedażowych" mógłby się odbywać do godz. 14.

W projekcie przewidziano jednak szereg odstępstw od zasady zakazu handlu. Przykładowo, handel będzie mógł się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przed Świętami Wielkanocnymi, w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Dodatkowo, jak czytamy w projekcie, nieprzestrzeganie zakazu handlu oraz wykonywania innych czynności sprzedażowych w niedziele, oraz wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę "podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch".

Brak dialogu

Nieco inaczej do sprawy podchodzi Forum Związków Zawodowych. Według Doroty Gardias, przewodniczącej FZZ zamknięcie tysięcy polskich sklepów będzie rzutować na kondycję gospodarki. Dlatego - jej zdaniem - projekt zakazu handlu powinien trafić do Rady Dialogu Społecznego.

- Szkoda, że twórcy projektu, dotychczas uchodzący za orędowników dialogu nie chcieli rozmawiać, dyskutować, negocjować, a przede wszystkim słuchać tych, których te propozycje dotkną. Szczerze mówiąc, każdy chce pracy, która pozwala na spędzanie czasu z rodziną, sen i …. opłacenie rachunków. Powstaje jednak pytanie - czy można tego dokonać zakazami? - komentuje na blogu FZZ Gardias.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.