Zagłębiowskie Centrum Onkologii, Dąbrowa Górnicza: Strajk odwołany

• Jest porozumienie pomiędzy związkami zawodowymi a dyrekcją Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Szymona Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej.
• Pracownicy placówki od lipca otrzymają podwyżki płac.
• Związki zawodowe odwołały zapowiedziany na czwartek (16 czerwca) strajk bezterminowy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zagłębiowskie Centrum Onkologii, Dąbrowa Górnicza: Strajk odwołany

PODZIEL SIĘ


Autor: aw

15 cze 2016 16:20


– W porozumieniu z pracodawcą uzgodniliśmy, że od lipca płace zasadnicze pracowników wzrosną o 120 zł brutto na czas nieokreślony, a po podpisaniu przez szpital kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia - co ma nastąpić w ciągu dwóch miesięcy - wrócimy do rozmów na temat dalszego wzrostu płac – poinformowała Elżbieta Żuchowicz, przewodnicząca Solidarności w dąbrowskim szpitalu.

Przypomnijmy, pracownicy dąbrowskiego szpitala od wielu miesięcy walczyli o podwyżki płac i poprawę warunków pracy w placówce. Od października 2015 r. trwał tam spór zbiorowy prowadzony przez wszystkie związki zawodowe działające w placówce. Protestujący domagali się podwyżek wynagrodzeń w wysokości 300 zł brutto dla wszystkich pracowników. Żądali też likwidacji rozbieżności w wynagrodzeniach osób zatrudnionych na tych samych stanowiskach.

22 marca w placówce przeprowadzony został dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Mediacje i interwencje Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego nie doprowadziły do zbliżenia stanowisk stron, dlatego na przełomie maja i czerwca w szpitalu przeprowadzono referendum strajkowe, w którym wzięło udział przeszło 60 proc. pracowników. Zdecydowana większość, bo przeszło 97 proc. uczestniczących w referendum, opowiedziała się za strajkiem.

W czwartek (9 czerwca) powołany został komitet strajkowy i rozpoczął przygotowania do rozpoczęcia 16 czerwca bezterminowej akcji strajkowej. Akcja została odwołana, jednak związkowcy mają nadzieję na dalsze negocjacje ws. płac.

– To kompromis, a więc żadna ze stron nie jest do końca zadowolona. Z punktu widzenia pracowników ważne jest to, że rosną płace zasadnicze, a więc w ślad za tym wyższe będą również pochodne uposażenia, czyli faktyczne ich miesięczne wynagrodzenia wzrosną o więcej niż 120 zł brutto – mówi przewodnicząca.

– Fakt, że po wielu miesiącach pata negocjacyjnego pracodawca zaczął wreszcie prowadzić dialog ze stroną społeczną, daje nadzieję, że po podpisaniu nowego kontraktu z NFZ uda nam się zawrzeć porozumienie płacowe szerzej uwzględniające nasze postulaty – dodaje Elżbieta Żuchowicz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.