-
- •28 gru 2017 7:17
Prawie dwustu pracowników zamierza zachęcić gliwicki Opel do rozwiązania umowy pracę w ramach Programu Dobrowolnych Odejść dodatkowymi odprawami i finansowymi rekompensatami – informuje NSZZ „Solidarność” Opel Manufacturing Poland.

• Porozumienia wprowadzającego Program Dobrowolnych Odejść jest od początku grudnia uzgadniane przez dyrekcję ze związkami zawodowymi w zakładzie.
• Program ma objąć 140 pracowników produkcyjnych oraz 50 pracowników wspierających produkcję i nieprodukcyjnych.
• Wnioski będzie można składać na początku stycznia 2018 r.
Program odejść jest adresowany do pracowników gliwickiej fabryki, ale tylko tych zatrudnionych na czas nieokreślony (na umowach stałych).
Zgodnie z propozycją dyrekcji, pracownicy zainteresowani dobrowolnym odejściem mają składać wnioski w dziale HR na początku stycznia 2018. Po ich pozytywnym rozpatrzeniu przez pracodawcę podpisywane będzie porozumienie rozwiązujące umowę o pracę z końcem stycznia 2018.
- Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie dana osoba pozostaje pracownikiem gliwickiego Opla na dotychczasowych zasadach – czytamy w komunikacie NSZZ „Solidarność” Opel Manufacturing Poland.
Ile dostaną odchodzący?
Zgodnie z projektem regulaminu odprawę w ustawowej wysokości (czyli jednego do trzech miesięcznych wynagrodzeń w zależności od stażu pracy), dodatkową odprawę (od połowy miesięcznego wynagrodzenia przy 2 latach stażu pracy w Oplu aż do czternastu pensji gdy ten staż jest wyższy niż 20 lat) oraz rekompensatę za rozwiązanie umowy o pracę (będzie ona równa przysługującemu w normalnym trybie wypowiedzeniu).
Związkowcy zauważają, że zachęty finansowe są szczególnie korzystne dla osoby z długim (kilkunastoletnim) stażem pracy w gliwickim zakładzie oraz wysokimi stawkami.
Solidarność zwraca się też do pracowników gliwickiego Opla, by zgłaszali w siedzibie zakładowej „S” wszelkie wnioski, uwagi i zastrzeżenia dotyczące programu dobrowolnych odejść.
Pracowników, którzy zostaną w fabryce także czekają zmiany. Jak donosi serwis 24gliwice.pl od lutego 2018 r. Opel przejdzie na dwuzmianowy tryb pracy (zlikwidowana zostanie trzecia zmiana).
Obecnie gliwicki zakład zatrudnia blisko 4 tysiące osób. W ubiegłym roku z tamtejszej linii produkcyjnej zjechało ponad 200 tysięcy nowych samochodów.
Cięcia kosztów
Przypomnijmy, plan dla firmy motoryzacyjnej Opel, przejętej latem tego roku przez Grupę PSA, zakłada utrzymanie wszystkich europejskich zakładów Opla ( w tym także fabryki w Gliwicach i Tychach).


KOMENTARZE (4)