×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Z gliwickiego Opla może odejść prawie 200 osób. W styczniu ruszy program zachęt

 • Agnieszka Widera-Ciochoń
  AW
 • 28 gru 2017 7:17

Prawie dwustu pracowników zamierza zachęcić gliwicki Opel do rozwiązania umowy pracę w ramach Programu Dobrowolnych Odejść dodatkowymi odprawami i finansowymi rekompensatami – informuje NSZZ „Solidarność” Opel Manufacturing Poland. 

Z gliwickiego Opla może odejść prawie 200 osób. W styczniu ruszy program zachęt
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Porozumienia wprowadzającego Program Dobrowolnych Odejść jest od początku grudnia uzgadniane przez dyrekcję ze związkami zawodowymi w zakładzie.

• Program ma objąć 140 pracowników produkcyjnych oraz 50 pracowników wspierających produkcję i nieprodukcyjnych.

• Wnioski będzie można składać na początku stycznia 2018 r.

Program odejść jest adresowany do pracowników gliwickiej fabryki, ale tylko tych zatrudnionych na czas nieokreślony (na umowach stałych). 

Zgodnie z propozycją dyrekcji, pracownicy zainteresowani dobrowolnym odejściem mają składać wnioski w dziale HR na początku stycznia 2018. Po ich pozytywnym rozpatrzeniu przez pracodawcę podpisywane będzie porozumienie rozwiązujące umowę o pracę z końcem stycznia 2018.

- Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie dana osoba pozostaje pracownikiem gliwickiego Opla na dotychczasowych zasadach – czytamy w komunikacie NSZZ „Solidarność” Opel Manufacturing Poland.

Ile dostaną odchodzący?

Zgodnie z projektem regulaminu odprawę w ustawowej wysokości (czyli jednego do trzech miesięcznych wynagrodzeń w zależności od stażu pracy), dodatkową odprawę (od połowy miesięcznego wynagrodzenia przy 2 latach stażu pracy w Oplu aż do czternastu pensji gdy ten staż jest wyższy niż 20 lat) oraz rekompensatę za rozwiązanie umowy o pracę (będzie ona równa przysługującemu w normalnym trybie wypowiedzeniu).

Związkowcy zauważają, że zachęty finansowe są szczególnie korzystne dla osoby z długim (kilkunastoletnim) stażem pracy w gliwickim zakładzie oraz wysokimi stawkami.

Solidarność zwraca się też do pracowników gliwickiego Opla, by zgłaszali w siedzibie zakładowej „S” wszelkie wnioski, uwagi i zastrzeżenia dotyczące programu dobrowolnych odejść.

Pracowników, którzy zostaną w fabryce także czekają zmiany. Jak donosi serwis 24gliwice.pl od lutego 2018 r. Opel przejdzie na dwuzmianowy tryb pracy (zlikwidowana zostanie trzecia zmiana).

Obecnie gliwicki zakład zatrudnia blisko 4 tysiące osób. W ubiegłym roku z tamtejszej linii produkcyjnej zjechało ponad 200 tysięcy nowych samochodów.

Cięcia kosztów

Przypomnijmy, plan dla firmy motoryzacyjnej Opel, przejętej latem tego roku przez Grupę PSA, zakłada utrzymanie wszystkich europejskich zakładów Opla ( w tym także fabryki w Gliwicach i Tychach).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Z gliwickiego Opla może odejść prawie 200 osób. W styczniu ruszy program zachęt

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • XXX 2017-12-29 09:05:37

  Dlaczego nie napiszecie ilu umów o prace zaklad nie przedłużył pracownikom ?? Co do ilości zatrudnienia w Gliwicach w fabryce błędne dane. Jak zaklad zatrudnia 4 tys osób skoro tylu pracownikom nie przedłużono umów??

 • Andrzej 2017-12-28 23:42:51

  Lepiej napiszcie ilu biednym, pracowitym ludzia umow nie przedluzyliscie badz nie przedluzycie bez zadnej odprawy. Niektorzy juz 2 raz sa zwolnieni bo wracali do zakladu po wczesniejszych obietnicach a wciskacie propagande. Ludzie jak kiedys beda tam znow przyjmowac to sie grubo zastanowcie nad podjeciem pracy w tym zakladzie!!!

 • Kris 2017-12-28 17:03:16

  A moze zamiast zemsty za caracale Macron zajal sie swoim krajem w ktorym juz dluzszy czas panuje stan wyjatkowy ?

 • kibic 2017-12-28 11:50:11

  A może zamiast rechrystianizować Europę, p.Premier zajmie się takimi przyziemnymi sprawami jak fabryka w Gliwicach?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA