×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Yazaki Automotive w Mikołowie: Będzie drugie referendum strajkowe

  • Autor: MN
  • 24 lis 2017 15:40

Solidarność w Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie odwołała bezterminowy strajk, który miał się rozpocząć 27 listopada.

Yazaki Automotive w Mikołowie: Będzie drugie referendum strajkowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W zakładzie trwa kolejne referendum strajkowe po tym, jak pracodawca zakwestionował ważność pierwszego głosowania.

• Związkowcy powiadomili też inspekcję pracy o fakcie, że w miejscu przeprowadzania referendum strajkowego pracodawca zamontował kamery.

• Decyzję dotyczącą dalszych działań związkowcy podejmą na początku przyszłego tygodnia, po ogłoszeniu wyników referendum.

Od lipca trwa spór zbiorowy w Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie. Głównym postulatem zakładowej Solidarności jest żądanie wzrostu wynagrodzeń dla wszystkich pracowników firmy. W pierwszej połowie października w Yazaki przeprowadzono referendum strajkowe. Za taką formą protestu opowiedziało się wówczas blisko 77 proc. pracowników, którzy wzięli udział w głosowaniu. Pracodawca zakwestionował jednak ważność głosowania.

– Całkowicie nie zgadzamy się z zarzutem pracodawcy, że pierwsze referendum strajkowe jest nieważne. Nie chcemy jednak wciągać pracowników w ten spór i dlatego postanowiliśmy przeprowadzić kolejne głosowanie. Głosowanie zostanie zakończone 24 listopada o północy, ale o jego wynikach będziemy mogli poinformować załogę dopiero w poniedziałek 27 listopada, dlatego podjęliśmy decyzję o odwołaniu zapowiadanego na ten dzień początku akcji strajkowej – informuje Katarzyna Grabowska, przewodnicząca Solidarności w Yazaki.

Kamery zakłócą referendum?

Związkowcy dodają, że w dniu poprzedzającym rozpoczęcie drugiego referendum strajkowego we wszystkich zakładowych stołówkach, czyli w miejscach, w których pracownicy mogą oddawać głosy w referendum. zainstalowane zostały kamery. To z kolei podważa zasadę, według której głosownie jest tajne.

– Nie wiemy, czy te kamery działają, czy nie, bo nigdzie nie pojawiła się informacja, że obiekty są monitorowane – mówi Katarzyna Grabowska i dodaje, że Solidarność złożyła skargę do Państwowej Inspekcji Pracy, wnosząc, aby inspektorzy przeprowadzili kontrole w zakładzie w związku z zainstalowaniem kamer.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Yazaki Automotive w Mikołowie: Będzie drugie referendum strajkowe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA