Wypłata czternastek, górnicy: Nie ma porozumienia w spółach węglowych

• W poniedziałek (1 lutego) w Katowicach zbierze się Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy, skupiający wiodące regionalne centrale związkowe.
• Głównym tematem ma być sytuacja zabrzańskiej kopalni Makoszowy i brak porozumienia w rozmowach prowadzonych w spółkach węglowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wypłata czternastek, górnicy: Nie ma porozumienia w spółach węglowych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 sty 2016 17:14


Chodzi m.in. o toczące się w Katowickim Holdingu Węglowym i Kompanii Węglowej rozmowy dotyczące zasad ratalnej wypłaty czternastej pensji, ale przede wszystkim sprawę przyszłego kształtu i zamierzeń Kompanii, której 11 kopalń ma wiosną tego roku trafić do nowej spółki - Polskiej Grupy Górniczej.

- Sygnały płynące z Kompanii są niepokojące; zarząd spółki nie idzie w kierunku, który uważamy za właściwy - skomentował w czwartek (28 stycznia) lider Sierpnia 80. Bogusław Ziętek, zastrzegając, że rozmowy z zarządem Kompanii są w toku, a przesądzanie ich efektu byłoby obecnie przedwczesne. Związkowcy nie ukrywają jednak, że niepokoją ich plany spółki na 2016 rok.

- To, co zostało przedstawione stronie związkowej, jest niepokojące na tyle, że zaowocowało wnioskiem, aby w kolejnym spotkaniu wzięli udział minister i wiceminister energii - relacjonował Ziętek. Kolejną turę rozmów zaplanowano na piątek. Jak dotąd nie ma potwierdzenia, aby mieli w nich uczestniczyć przedstawiciele Ministerstwa Energii.

Przed tygodniem wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiadał, że niebawem rozpoczną się rozmowy ze stroną społeczną dotyczące Polskiej Grupy Górniczej. Nie są jednak znane konkretne terminy takich negocjacji.

Związkowcy z Kompanii Węglowej martwią się o czternastki

Podczas środowych rozmów (27 stycznia) zarząd Kompanii przedstawił związkowcom założenia planu-techniczno-ekonomicznego na 2016 r., w tym dane dotyczące planowanej wielkości wydobycia i sprzedaży węgla oraz zatrudnienia. Pojawiły się też nieoficjalne informacje o propozycji zmniejszenia górniczych wynagrodzeń, np. poprzez rezygnację z niektórych świadczeń.

Obawy związków budzi również zakładany duży udział w działaniach spółki prywatnych firm świadczących usługi górnicze w kopalniach, kosztem załogi własnej kopalń. Zatrudnianie takich firm jest tańsze m.in. dlatego, że pracujący tam górnicy nie otrzymują takich świadczeń jak ci zatrudnieni bezpośrednio przez kopalnię.

Rzecznik Kompanii Tomasz Głogowski potwierdził, że firma przekazała związkowcom dokumenty związane z tegorocznymi planami, nie podał jednak szczegółów, tłumacząc to tajemnicą przedsiębiorstwa. Do poufności zostali również zobowiązani związkowcy. W piątek rozmowy mają być kontynuowane.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.