Wyniki referendum strajkowego w PKP Cargo

W przypadku fiaska rozmów w ramach sporu zbiorowego, może wybuchnąć strajk - wynika z referendum przeprowadzonego w dniach 24 czerwca- 12 lipca br.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wyniki referendum strajkowego w PKP Cargo

PODZIEL SIĘ


Autor: jm/PAP

17 lip 2013 15:43


W referendum udział wzięło 64,99 proc. zatrudnionych - zgodnie z prawem jego wyniki są więc ważne.

96,18 proc. opowiedziało się za podjęciem akcji strajkowej w przypadku kontynuacji przez zarząd PKP Cargo procesu prywatyzacji bez podpisania Paktu Gwarancji Pracowniczych.

98,07 proc. pracowników biorących udział w referendum opowiada się za strajkiem, jeśli nie zostanie spełnione żądanie zgłoszone przez związki zawodowe, dotyczące wzrostu wynagrodzeń w płacy zasadniczej od 1 czerwca 2013 r. w wysokości ok. 450 zł na jednego zatrudnionego.

98,26 proc. biorących udział w referendum potwierdziło podjęcie akcji strajkowej, jeśli nie zostaną wypłacone premie za I kwartał oraz wypłaty nagród z funduszy nagród z zysku za rok 2012.

Przed podjęciem ewentualnego protestu związkowcy i zarząd spółki usiądą do mediacji. Pierwsze spotkanie mediacyjne prawdopodobnie odbędzie się w połowie przyszłego tygodnia.

Władze PKP uważają, że postulaty związkowców dotyczące podwyżek płac są nierealne. Z ich szacunków wynika, że podniesienie pracownikom pensji zasadniczej o 450 zł kosztowałaby ok. 250 mln zł rocznie, czyli mniej więcej tyle, ile spółka zarobiła w zeszłym roku.

Poza podwyżkami, związki chcą także dla pracowników gwarancji zatrudnienia na sześć lat i zamrożenia obowiązywania Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy na prawie cztery lata. Koszty tych postulatów, łącznie z przekazaniem części akcji PKP Cargo na fundusz własności prywatyzacyjnej, władze PKP szacują na nawet 1 mld zł.

Debiut giełdowy PKP Cargo planowany jest na IV kwartał tego roku. Sprzedane ma być między 25 proc. a 50 proc. akcji spółki minus jedna. Pakiet kontrolny zostanie na razie w rękach PKP SA.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.