PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

RDS dyskutowała o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia

  • Autor: PAP/JS
  • 20 lut 2018 18:39

Określenie minimalnych wynagrodzeń kolejnych grup pracowników i wzrost wynagrodzeń części pielęgniarek przewiduje propozycja resortu zdrowia omawiana na posiedzeniu zespołu Rady Dialogu Społecznego. Zdaniem związkowców wynagrodzenia powinny być wyższe.

RDS dyskutowała o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia
Tomasz Dybek z Porozumienia Zawodów Medycznych powiedział, że PZM "wyraża oburzenie i głębokie niezadowolenie" z projektu przedstawionego przez MZ (fot. pixabay.com)
REKLAMA
  • W projekcie zaproponowano także podwyższenie wynagrodzeń minimalnych pielęgniarek i położnych zatrudnionych na stanowiskach wymagających wykształcenia wyższego magisterskiego, lecz niewymagających specjalizacji.
  • Wskaźnik wynagrodzeń tej grupy pielęgniarek podwyższono z 0,64 na 0,73.
  • Przedstawiciele związków zawodowych przekonywali, że regulacją powinna być objęta szersza grupa pracowników.

Związki zawodowe krytykowały także porozumienie zawarte między MZ a rezydentami.

Od sierpnia ubiegłego roku obowiązują przepisy określające minimalne wynagrodzenia pracowników medycznych, m.in. lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów i diagnostów. Zastrzeżenia do ustawy zgłaszały związki zawodowe, które domagały się zarówno wyższych wynagrodzeń, jak i objęcia regulacją kolejnych grup pracowników zatrudnionych w placówkach medycznych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Resort zdrowia zapowiedział nowelizację ustawy. We wtorek (20 lutego) na posiedzeniu zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. usług publicznych omawiano szczegóły projektu przygotowanego przez MZ i uzgodnionego z resortami finansów oraz rodziny, pracy i polityki społecznej.

Projekt przewiduje ustalenie minimalnych wynagrodzeń dla części osób zatrudnionych w placówkach leczniczych, które mimo, że nie są pracownikami medycznymi, to jednak wykonują pracę "pozostającą w bezpośrednim związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych". Wynagrodzenia minimalne tych pracowników będą stopniowo wzrastać, a do końca 2021 r. mają być równe iloczynowi współczynnika 0,53 i kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w roku wcześniejszym.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko powiedziała, że na objęcie ustawą wszystkich pracowników zatrudnionych na umowę o pracę nie zgodziło się MRPiPS, które argumentowało, że takie rozwiązanie mogłoby być niezgodne z konstytucją.

W projekcie zaproponowano także podwyższenie wynagrodzeń minimalnych pielęgniarek i położnych zatrudnionych na stanowiskach wymagających wykształcenia wyższego magisterskiego, lecz niewymagających specjalizacji (wskaźnik wynagrodzeń tej grupy pielęgniarek podwyższono z 0,64 na 0,73).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: RDS dyskutowała o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA