WUG apeluje do związków w sprawie bezpieczeństwa na kopalniach

Prezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach, Mirosław Koziura zaapelował do związków zawodowych o zbieranie informacji i zgłaszanie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu załóg w kopalniach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

WUG apeluje do związków w sprawie bezpieczeństwa na kopalniach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 lis 2014 18:03


Z informacji przekazanych przez WUG wynika, że od początku 2014 r. w kopalniach miało miejsce 28 wypadków śmiertelnych, w tym 19 w górnictwie węgla kamiennego. Najwięcej, bo pięciu górników zginęło w wyniku katastrofy w kopalni Mysłowice-Wesoła.

- Niestety, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego - w tym roku tych wypadków jest więcej - poinformowała rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk.

Czytaj też: Mirosław Taras został odwołany. Nie jest już prezesem Kompanii Węglowej

Ze statystyk WUG z 2013 r. wynika, że od stycznia do grudnia odnotowano 21 wypadków śmiertelnych, w tym 14 w górnictwie węgla kamiennego.

Według prezesa WUG nie tylko statystyki wypadkowe w kopalniach węgla kamiennego "wskazują, że sytuacja jest bardzo napięta".

- Wielu górników niepokoi się, czy nie stracą pracy. Zbliża się Barbórka i okres przedświąteczny, co także nie sprzyja rozwadze - powiedział cytowany w komunikacie Koziura i zaapelował do związków zawodowych o zbieranie informacji "o potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach i zdarzeniach" oraz przekazywanie ich kierownictwu kopalń oraz nadzorowi górniczemu.

- Nie możemy sobie pozwolić na rozprzężenie dyscypliny, bo to doprowadzić może do kolejnych wypadków - zaznaczył prezes WUG.

Czytaj też: Inteligentne kopalnie to nie tylko oszczędność, ale też bezpieczeństwo górników

Podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie wydano przedsiębiorcom górniczym "polecenie przeanalizowania wszystkich prowadzonych oraz planowanych robót w rejonach szczególnie zagrożonych".

- Wnioski z dokonanych ocen i analiz wraz z wytyczonymi kierunkami działań, zaopiniowanymi przez przedsiębiorcę i radę nadzorczą, są zobowiązani przesłać do WUG - poinformowała rzeczniczka urzędu górniczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.