PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Sławomir Broniarz: Wskutek cięć etatów nauczyciele będą "biednymi pracującymi"

Sławomir Broniarz przestrzega, że brak zwolnień nauczycieli wcale nie oznacza, że ich sytuacja nie jest zagrożona w związku z reformą edukacji.

Sławomir Broniarz: Wskutek cięć etatów nauczyciele będą "biednymi pracującymi"
Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, przestrzega przed skutkami reformy edukacji. (fot. ZNP)
REKLAMA

• Zdaniem Sławomira Broniarza wskutek reformy edukacji i likwidacji gimnazjów będziemy mieli do czynienia z kuriozalną sytuacją - przyznaje, że owszem, masowych zwolnień nauczycieli nie będzie.

• Uważa jednak, że jednocześnie dyrektorzy szkół nie będą mieli co z nimi zrobić, lub będą pracowali na szczątkowym etacie i zostaną „biednymi pracującymi”.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Reforma oświaty ogranicza wolność szkoły, wolność dyrektora i nauczyciela - przekonuje w wywiadzie udzielonym Portalowi Samorządowemu.

- Obecnie sytuacja wygląda tak, że ustawowe ograniczenia dotyczące zwalniania nauczycieli rzeczywiście formalnie powodują, że liczba zwolnień będzie mniejsza - mówi Broniarz i dodaje: - Ale będziemy mieli do czynienia z kuriozalną sytuacją. Owszem nauczyciele pracy nie stracą, ale jednocześnie dyrektorzy szkół nie będą mieli co z nim zrobić, lub będą pracowali na szczątkowym etacie i zostaną „biednymi pracującymi”. Dla nas jest to bardzo niepokojące. Jesteśmy przekonani, że odbije się bardzo negatywnie na losach tysięcy nauczycieli.

Dodaje, że tylko w województwie śląskim, dane zebrane w 19 oddziałach ZNP, pokazują, że praca w niepełnym wymiarze godzin będzie standardem.

- Wiadomo, że w tych 19 oddziałach 25 nauczycieli zostanie zwolnionych, umowa wygaśnie kolejnym 52 osobom, zaś obniżka etatów dotknie 225 osób. Co z tego, że zwolnień nie będzie, jak nie będzie też wystarczająco dużo pracy - mówi Broniarz. 

Czytaj całą rozmowę TUTAJ.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sławomir Broniarz: Wskutek cięć etatów nauczyciele będą "biednymi pracującymi"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA