WRDS-y pod wojewodami? Zmiany "zdezorganizują dialog pracowników i pracodawców"

- Dialog społeczny nie może być zdominowany przez stronę rządową - ocenia Jerzy Wiśniewski przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim
REKLAMA


Puls HR Puls HR

WRDS-y pod wojewodami? Zmiany "zdezorganizują dialog pracowników i pracodawców"

PODZIEL SIĘ


Autor: Portalsamorzadowy.pl (MIW)/AT

www.portalsamorzadowy.pl

18 sie 2016 14:52


Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego na Mazowszu sprzeciwia się planom rządu, by WRDS-y podporządkować wojewodom.

Jak stwierdza Jerzy Wiśniewski, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim, gdy powstawała Rada Dialogu Społecznego, partnerzy społeczni zgodzili się, aby kompetencje wojewódzkich komisji dialogu społecznego zostały przeniesione od wojewodów do marszałków województw.

- Planowane zmiany wprowadzą dezorganizację w dialogu związków pracowników i pracodawców, a także wśród mieszkańców regionu, ponieważ informacje o zakresie działalności WRDS-ów zostały szeroko rozpowszechnione – uważa Wiśniewski.

Przypomina także, że organizacja sprawnego działania WRDS wymagała ogromnego zaangażowania nie tylko finansowego, ale przede wszystkim osobowego. Podkreśla, że w poszczególnych województwach do obsługi WRDS-ów zostały zatrudnione konkretne osoby.

- Pracownicy biur WRDS zostali potraktowani marginalnie, a o planowanych zmianach zarówno marszałkowie województw, jak i sami pracownicy dowiedzieli się w dniu uruchomienia procesu konsultacji projektu ustawy. Działania takie są niedopuszczalne – stwierdza przewodniczący mazowieckiej WRDS. Sygnalizuje on ponadto, że projekt ustawy nie przewiduje sposobu przeniesienia WRDS do wojewodów ani rozpoczętych spraw. Zwraca też uwagę, że kadencje przewodniczących WRDS trwają rok, zatem prawie we wszystkich województwach skończą się wraz z końcem bieżącego roku.

- W projekcie ustawy nie ma na ten temat żadnej wzmianki, zatem nie wiadomo czy kadencje będą kontynuowane, czy też wybierani będą nowi przewodniczący. Dokonywanie zmian w trakcie trwania kadencji wprowadzi destabilizację i należy liczyć się z tym, że funkcjonowanie WRDS-ów zostanie zawieszone do czasu przekazania spraw i wprowadzenia nowej struktury organizacyjnej – prognozuje Wiśniewski.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.