×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wraca pomysł wdowiej renty. Lewica i OPZZ zbierają podpisy

  • Autor: PAP/km
  • Opublikowano: 14 lis 2022 11:50

Lewica i OPZZ będą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej – poinformowali w poniedziałek w Wrocławiu przedstawiciele partii oraz związku zawodowego. Lewica chce, aby w tej kadencji Sejmu odbyło się pierwsze czytanie tego projektu.

Wraca pomysł wdowiej renty. Lewica i OPZZ zbierają podpisy
Renta wdowia ma pozwolić emerytowi po śmierci małżonka odziedziczyć połowę świadczenia po zmarłym przy zachowaniu własnej emerytury (fot. Gotolia)
REKLAMA

Posłanka Nowej Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji prasowej we Wrocławiu podkreśliła, że renta wdowia to rozwiązanie, które pozwoli emerytowi po śmierci małżonka odziedziczyć połowę świadczenia po zmarłym przy zachowaniu własnego świadczenia emerytalnego.

- Dziś system jest głęboko niesprawiedliwy. Kiedy umiera współmałżonek, to osoba, która pozostała przy życiu albo zachowuje swoją emeryturę, albo z niej rezygnuje i bierze rentę rodzinną - 85 proc. emerytury zmarłego - mówiła Dziemianowicz-Bąk.

Posłanka wskazał, że obywatelski komitet inicjatywy ustawodawczej proponuje wybór.

- Proponujemy, by każdy mógł wybrać, czy pozostać przy 100 proc. swojego świadczenia i do niego dołożyć 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku; albo w całości skorzystać z renty rodzinnej po zmarły małżonku i zachować 50 proc. własnego świadczenia emerytalnego - powiedziała parlamentarzystka Lewicy.

Zobacz: Wraca temat emerytur stażowych. Związki walczą o nie od lat

Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy, przypomniał, że Lewica kilka miesięcy temu złożyła projekt ustawy, który regulowałaby kwestie renty wdowiej. - Niestety PiS nie poddaje tego projektu ustawy pod głosowanie, nie dopuszcza do pierwszego czytania. Dziś decydujemy się na inny krok - chcemy by ten projekt ustawy był procedowany w formie inicjatywy obywatelskiej - powiedział Śmiszek wskazując, że dzięki tej formie pierwsze czytanie projektu będzie mogło odbyć się w Sejmie obecnej kadencji.

Podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o rencie wdowiej mają być zbierane od grudnia w biurach OPZZ i parlamentarzystów Nowej Lewicy. Aby projekt został poddany pod obrady Sejmu potrzeba 100 tys. podpisów.

Przeczytaj: Roboty na pomoc ludzkości. Jak sztuczna inteligencja pomoże nam w codziennych obowiązkach?

Przepisy ustawowe stanowią, że po zebraniu 1000 podpisów z poparciem dla obywatelskiego projektu ustawy pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej zawiadamia marszałka Sejmu o utworzeniu komitetu. Jeżeli zawiadomienie odpowiada warunkom określonym w ustawie marszałek Sejmu, w terminie 14 dni od jego doręczenia, postanawia o przyjęciu zawiadomienia.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wraca pomysł wdowiej renty. Lewica i OPZZ zbierają podpisy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA