Większość związkowców PLL LOT chce strajku

- Ponad 50 proc. związkowców PLL LOT opowiedziało się w referendum za przeprowadzeniem strajku ostrzegawczego - powiedział rzecznik Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych Maciej Farski. Zarząd spółki "ze spokojem" odnosi się do informacji o wynikach referendum.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Większość związkowców PLL LOT chce strajku

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

1 kwi 2014 19:08


Przez ponad miesiąc w PLL LOT trwało referendum, w którym związkowcy wypowiadali się, czy chcą przeprowadzić strajk ostrzegawczy. Według nich spółka nie może jednostronnie wprowadzić nowych zasad wynagrodzenia.

"Referendum zakończyło się o północy. Na razie jest ponad 50 proc. głosujących, którzy powiedzieli tak w referendum. To jest jeszcze liczone, ale referendum jest ważne" - powiedział Farski.

By referendum było ważne, musi w nim wziąć udział ponad 50 proc. pracowników.

Pytany, kiedy i w jakiej formie mógłby zostać przeprowadzony strajk ostrzegawczy, powiedział, że jest jeszcze za wcześnie, by o tym mówić. "Zaraz po podliczeniu oficjalnych głosów wszyscy przedstawiciele związków zawodowych działających w LOT zbiorą się i podejmą dalsze decyzje" - powiedział.

Rzeczniczka PLL LOT Barbara Pijanowska-Kuras powiedziała we wtorek, że nawet jeżeli związki zebrały odpowiednią ilość głosów, to muszą podjąć ewentualną decyzję o strajku ostrzegawczym na własną odpowiedzialność. "Zarząd będzie konsekwentnie realizował założenia wynikające z planu restrukturyzacji, który przynosi pozytywne rezultaty spółce, a tym samym pracownikom. Przedstawiciele związkowi w ostatnich dniach sami deklarują, że są coraz bliżej porozumienia, co może oznaczać, że zaczynają rozumieć jak istotne i nieodwracalne zmiany zachodzą w PLL LOT" - powiedziała.

Związki zawodowe działające w PLL LOT od 8 stycznia br. prowadzą z pracodawcą mediacje w ramach sporu zbiorowego dot. jednostronnego wprowadzenia tzw. ramowych wytycznych dotyczących warunków wynagradzania pracowników spółki i jednostronnego uchylenia przez pracodawcę dotychczasowych regulacji płacowych. Ich zdaniem zgodnie z prawem w czasie sporu zbiorowego żadna ze stron nie może wprowadzać jednostronnie jakichkolwiek zmian. "Pracodawca nie trzyma się tego prawa. Wprowadzone nowe warunki pracy są gorsze dla wszystkich pracowników spółki, przede wszystkim zmniejszają wynagrodzenie oraz możliwości zarobkowania" - mówił wcześniej Farski.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

PaNeg 2014-08-02 12:56:57

1) Nie wiadomo mi nic o mediacjach, prowadzą negocjacje. 2) "Zgodnie z nowymi wytycznymi dla pilotów i stewardess wynagrodzenia zasadnicze zostały obniżone w stosunku do najwyższych kategorii zaszeregowania o ok. 25 proc. Proponowane stawki wynagrodzenia zasadniczego w zależności od typu samolotu i zajmowanego stanowiska wahają się od 9 945 do 15 800 zł." Dane są nieprawidłowe. Jestem córką stewardesy z jednym z najdłuższych staży w firmie i obecnie mama dostaje 2 500 na rękę + dodatek. Dane dotyczą WYŁĄCZNIE pilotów. Radziłabym Państwu poprawić informację, ponieważ w pierwszym zdaniu mówicie o pilotach i stewardesach, czytelnik może zostać wprowadzony w błąd ponieważ nie precyzujecie następnie, że stawki są dla pilotów.