Widmo upadłości nad częstochowską hutą

Niepewny jest los 3 tys. pracowników ISD Huty Częstochowa. Jeśli huta nie zacznie na siebie zarabiać, grozi jej upadłość - informuje "Gazeta Wyborcza".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Widmo upadłości nad częstochowską hutą

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza

29 kwi 2013 11:02


Spółka ISD Polska należy do Rosjan i Ukraińców. Ci, miesięcznie wydają na pomoc dla zakładu ok. 20 mln zł. - Przez ostatnie cztery lata, czyli od momentu, gdy zakład odnotowuje straty, dołożyli około miliarda złotych - mówi dla "Wyborczej" Jacek Łęski, rzecznik ISD Polska.

- Koszty obcięto już wszędzie, gdzie się da, ale pozostał problem przerostu zatrudnienia - tłumaczy Łęski.

Przeszkodą w przeprowadzeniu redukcji zatrudnienia w hucie, jest wywalczony podczas prywatyzacji przedsiębiorstwa w 2005 r. przez związkowców pakiet socjalny. Obecnie w ISD Huta Częstochowa pracuje ok. 3 tys. osób i większość z nich jest objęta gwarancjami niezmienności płacy, stanowiska i zatrudnienia do października 2015 r. - podaje dziennik.

Z analiz, które właściciel huty kilkakrotnie zlecał firmom konsultingowym, wynika, że aż ponad tysiąc zatrudnionych w zakładzie ludzi nie jest potrzebnych. Tak naprawdę dziś zarabia tylko walcowania, gdzie pracuje ok. 1200 osób.

- Właściciele dali trzy miesiące na przeprowadzenie restrukturyzacji. Jeśli zakład się z tym nie upora, czeka go upadłość - alarmuje Łęski. - Żeby hutę uratować, powinna odejść z niej blisko połowa pracowników. Jeśli nie uda się tego przeprowadzić, pracę stracą wszyscy - ostrzega rzecznik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.