Rozwój usług świadczonych za pośrednictwem platform internetowych wywołał spore zamieszanie w sprawie form zatrudniania pracowników. Teraz sąd w Madrycie podjął ważny wyrok w tej sprawie. Stwierdził, że kurierzy brytyjskiej spółki Deliveroo nie są freelancerami, a powinni mieć status pracowników firmy.

Wyrok w tej sprawie opisało na swojej stronie Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Sprawa dotyczy działającej na kilkunastu zagranicznych rynkach, brytyjskiej spółki Deliveroo, która za pośrednictwem platform internetowych umożliwia swoim klientom zamawianie posiłków. Odpowiada też za ich dostarczanie.
Jak podaje OPZZ, tylko w Hiszpanii firma korzysta z usług około 1500 kurierów. Pracują oni jako freelancerzy. W praktyce oznacza to, że nie otrzymują oni pełnych świadczeń pracowniczych.
Takie podejście do kurierów Deliveroo tłumaczyło tym, że ich praca wiąże się z dużą elastycznością. Nie wykonują swoich obowiązków w sztywnych godzinach. Jednak tego typu argumentacja nie przekonała hiszpańskiego sądu, który - jak podaje OPZZ - zwrócił uwagę na to, że kurierzy podlegali specjalnym instrukcjom i brakowało im autonomii, którą powinni posiadać niezależni wykonawcy.
W swoim wyroku sąd stwierdził, że kurierzy powinni zyskać status pracowników firmy. Co w praktyce umożliwi im domaganie się od firmy formalnej umowy i odpowiednich świadczeń.


KOMENTARZE (0)