PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Yazaki Automotive Products Poland: Związkowcy organizują referendum strajkowe

  • Justyna Koc
    jk
  • 3 paź 2017 21:33

- Chcemy poznać opinię pracowników, dowiedzieć się, czy popierają naszą walkę o wyższe wynagrodzenia i są gotowi przyłączyć się do akcji strajkowej, jeśli zostanie zorganizowana – mówi Katarzyna Grabowska, przewodnicząca „Solidarności" w Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie.

Yazaki Automotive Products Poland: Związkowcy organizują referendum strajkowe
Związkowcy walczą o podwyżki w spółce Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie. (Fot. PTWP)
REKLAMA

Związkowcy walczą o podwyżki w spółce Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie. Zakładowa Solidarność domaga się podwyższenia płac zasadniczych wszystkich pracowników firmy o kwotę 500 zł brutto. Jak informuje śląsko-dąbrowska Solidarność, w środę (4 października) rozpocznie się referendum strajkowe w firmie.

- Chcemy poznać opinię pracowników, dowiedzieć się, czy popierają naszą walkę o wyższe wynagrodzenia i są gotowi przyłączyć się do akcji strajkowej, jeśli zostanie zorganizowana. Wyniki referendum będą wiążące – mówi Katarzyna Grabowska, przewodnicząca „S” w YAPP.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Związkowcy podają, że średnia płaca zasadnicza na produkcji to 2112 zł brutto. Natomiast średnie wynagrodzenie z dodatkiem stażowym, z dodatkiem za pracę w godzinach nocnych oraz ze świadczeniem urlopowym wynosi ok. 2280 zł brutto.

- Takie płace zniechęcają ludzi do pracy w Yazaki. Tylko od stycznia do końca sierpnia tego roku z firmy odeszło 500 osób. 9 na 10 nowo zatrudnionych pracowników nie jest w stanie przepracować nawet roku - komentuje Grabowska.

To nie jedyne postulaty pracowników spółki Yazaki Automotive Products Poland. Zatrudnieni chcą
także premii frekwencyjnej, wyższej premii świątecznej oraz dodatkowej rocznej premii frekwencyjnej dla osób, które przez cały rok nie opuściły ani jednej dniówki.

Spór zbiorowy dotyczący wzrostu wynagrodzeń został wszczęty przez zakładową Solidarność 21 lipca i wszedł już w etap mediacji. Ostanie rozmowy z udziałem mediatora wyznaczonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyły się 26 września, ale nie doprowadziły do przełomu. Kolejne rozmowy zaplanowane zostały na 18 października, natomiast referendum strajkowe zakończy się 13 października.Czy uda się dojść do porozumienia? Czas pokaże.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Yazaki Automotive Products Poland: Związkowcy organizują referendum strajkowe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA