PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Yazaki Automotive Products Poland: W spółce powstanie Europejska Rada Zakładowa

  • Justyna Koc
    jk
  • 1 lut 2018 16:00

Jak informuje śląsko-dąbrowska Solidarność, w Yazaki powstanie Europejska Rada Zakładowa. Inicjatywa wyszła ze strony polskich i bułgarskich pracowników koncernu.

Yazaki Automotive Products Poland: W spółce powstanie Europejska Rada Zakładowa
(Fot. Facebook/YazakiPoland)
REKLAMA

Związkowcy wskazują, że spotkania Europejskiej Rady Zakładowej (ERZ) będą organizowane dwa razy do roku. Europejska centrala Yazaki będzie konsultowała z radą m.in. plany inwestycyjne, zamiary dotyczące zwolnień grupowych, przeniesienia produkcji z jednego państwa do drugiego czy zamknięcia którejś z fabryk. Członkowie rady będą mieli również ułatwiony kontakt z przedstawicielami zarządu Yazaki Europe Limited.

– Chcieliśmy mieć dostęp do informacji dotyczących przyszłości firmy i zmian organizacyjnych planowanych w poszczególnych zakładach. Doszliśmy do wniosku, że europejska rada zakładowa będzie najskuteczniejszym sposobem na zobligowanie pracodawcy do przekazywania przedstawicielom pracowników tego typu informacji – mówi Katarzyna Grabowska, przewodnicząca „S” w Yazaki w Mikołowie, który zatrudnia ok. 2,2 tys. osób.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Porozumienie obejmuje zakłady Yazaki Europe Limited działające w Unii Europejskiej oraz na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pracownicy z innych państw m.in. z Ukrainy, Turcji czy Tunezji raz w roku będą mogli brać udział w posiedzeniach rady jako obserwatorzy.

Walka o podwyżki

W ubiegłym roku związkowcy z mikołowskiego Yazaki rozpoczęli walkę o wyższe pensje. Solidarność domaga się podwyższenia płac zasadniczych wszystkich pracowników firmy o kwotę 500 zł brutto.

Z wcześniejszych informacji śląsko-dąbrowskiej Solidarności wynika, że średnia płaca zasadnicza na produkcji w Yazaki Automotive to 2112 zł brutto. Natomiast średnie wynagrodzenie z dodatkiem stażowym, z dodatkiem za pracę w godzinach nocnych oraz ze świadczeniem urlopowym wynosi ok. 2280 zł brutto.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Yazaki Automotive Products Poland: W spółce powstanie Europejska Rada Zakładowa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA