W Kompanii Węglowej odbędzie się spotkanie z ministrem energii

Zarząd Kompanii Węglowej oraz związkowcy potwierdzili, że w środę (24 lutego) odbędzie się spotkanie z udziałem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.  Tematem rozmów będzie przyszłość firmy i spór płacowy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Kompanii Węglowej odbędzie się spotkanie z ministrem energii

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 lut 2016 14:26


Związkową informację o zaplanowanym w środę na godzinę 15. spotkaniu z udziałem ministra energii potwierdził rzecznik spółki Tomasz Głogowski.

- Jesteśmy przygotowani do rozmowy na różne tematy dotyczące spółki, zarówno w kwestii sporu dotyczącego wysokości przeciętnych wynagrodzeń, jak i w sprawie planu techniczno-ekonomicznego Kompanii oraz biznesplanu Polskiej Grupy Górniczej - powiedział we wtorek PAP szef Solidarności w Kompanii Bogusław Hutek.

Premier Beata Szydło, pytana w poniedziałek w Jaworznie o sprawy górnictwa, uznała sytuację w Kompanii za "uspokojoną". Podziękowała górniczym związkom za prowadzony dialog. - Myślę, że nie jest to długi czas – oceniła szefowa rządu, odnosząc się do terminu porozumienia ze stroną społeczną oraz wprowadzania do realizacji planu naprawczego dla spółek węglowych. Podkreśliła przy tym, że sytuacja poszczególnych spółek górniczych jest odmienna.

Górnicze związki obawiają się cięcia wynagrodzeń w Kompanii. W miniony piątek zarząd spółki potwierdził, że chce rozmawiać o poziomie przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń i zapowiedział spotkanie w tym tygodniu. Była to odpowiedź na postulat zgłoszony w sporze zbiorowym. Wcześniej związkowcy dali zarządowi czas do piątku na potwierdzenie, że przeciętne wynagrodzenia w firmie nie będą w tym roku niższe od ubiegłorocznych, wszczynając w ten sposób spór z pracodawcą.

Już wcześniej, podczas zakończonych niepowodzeniem rozmów na temat zasad wypłaty 14. pensji, strona społeczna warunkowała zawarcie porozumienia w tej sprawie od przyjęcia przez pracodawcę przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w tym roku na poziomie roku 2015. Pracodawca godził się na to, ale tylko w odniesieniu do pierwszego kwartału, czyli bez świadczeń wypłacanych później lub naliczanych indywidualnie (jak tzw. barbórka, 14. pensja, deputat i rekompensata węglowa).

Związkowców to nie zadowala, ponieważ chcieliby zagwarantowania średniego wynagrodzenia na cały 2016 rok, z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych świadczeń. Obawiają się, że nieujęcie ich w bazowym przeciętnym wynagrodzeniu to wstęp do redukcji wynagrodzeń poprzez likwidację lub ograniczenie niektórych składników wynagrodzenia – np. nagród i innych świadczeń.

Zarząd Kompanii zapowiedział wcześniej, że chce negocjować ze związkami nowy, bardziej elastyczny system wynagradzania, wiążący płace z wynikami spółki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.