PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

W grudniu kolejna tura rozmów płacowych w Polskiej Grupie Górniczej

  • Autor: PAP/JS
  • 26 lis 2019 17:15

5 grudnia odbędzie się kolejna tura rozmów płacowych w Polskiej Grupie Górniczej. Związkowcy, którzy wszczęli spór zbiorowy z pracodawcą, domagają się m.in. 12-proc. podwyżki wynagrodzeń górników w 2020 r. Koszt realizacji tych postulatów zarząd PGG ocenia na 610 mln zł rocznie.

W grudniu kolejna tura rozmów płacowych w Polskiej Grupie Górniczej
Adobe Stock
REKLAMA
  • Do sporu płacowego w PGG odniósł się w miniony piątek wiceminister Adam Gawęda, odpowiedzialny w nowym resorcie aktywów państwowych za sprawy górnictwa.
  • "Będziemy siadali do trudnych rozmów - bo one nigdy nie były łatwe - ale będziemy szukali takich rozwiązań, by kontynuować te bardzo odpowiedzialne inwestycje" - powiedział. 
  • Podczas poprzedniej tury rozmów, 23 września, ustalono, że 10 grudnia br. załoga PGG otrzyma 860 zł brutto jednorazowej premii, co będzie kosztowało spółkę ok. 44 mln zł.

We wtorek (26 listopada)  minął termin, w którym związkowcy oczekiwali realizacji postulatów, zgłoszonych pisemnie 20 listopada, po fiasku poprzednich rozmów płacowych. Niespełnienie żądań w tym terminie oznacza formalne rozpoczęcie sporu zbiorowego w spółce.

Rzecznik Polskiej Grupy Górniczej (PGG) Tomasz Głogowski zapewnił we wtorek, że zarząd zamierza kontynuować dialog ze stroną społeczną, stąd zaproszenie związkowców do dalszych rozmów, w przyszły czwartek 5 grudnia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Działające w PGG związki mają w najbliższym czasie zdecydować o dalszych działaniach w ramach wszczętego sporu. Zgodnie z procedurą sporów zbiorowych, kolejnym etapem może być sporządzenie protokołu rozbieżności, a następnie rozmowy z udziałem mediatora. Brak porozumienia może oznaczać protesty.

Niespełna tydzień temu związki podtrzymały postulat 12-procentowej podwyżki w przyszłym roku oraz włączenia gwarantowanych dopłat do dniówek do sumy, na podstawie której naliczane będą nagroda barbórkowa i tzw. czternasta pensja.

"Spełnienie postulatów strony społecznej oznaczałoby wzrost kosztów stałych spółki o ok. 610 mln zł w skali roku. Zarząd PGG uważa, że znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest negocjowanie podziału środków po wypracowaniu zysku, tak jak dotychczas to się działo. Spółka jest otwarta na rozmowy, jednak powinna ona uwzględniać realia ekonomiczne i trudne otoczenie rynkowe" - oświadczył po rozmowach 20 listopada zarząd PGG.

Spółka - jak podano wówczas w oświadczeniu - koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa funkcjonowania kopalń i zabezpieczeniu środków na niezbędne inwestycje. "Takie działanie jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania Polskiej Grupy Górniczej" - podała w firma.

Podczas środowego spotkania zarząd PGG podał - co przekazali nieoficjalnie związkowcy - że tegoroczny zysk spółki przekroczy 100 mln zł, a maksymalnie może sięgnąć ok. 190 mln zł, wobec 493 mln zł zysku netto w ubiegłym roku.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W grudniu kolejna tura rozmów płacowych w Polskiej Grupie Górniczej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA