PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ustawa o związkach zawodowych rozmija się z oczekiwaniami organizacji pracodawców

  • Autor: MN
  • 10 lis 2017 9:06

Konfederacja Lewiatan proponuje zaniechanie prac nad projektem ustaw o związkach zawodowych do czasu zakończenia prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

Ustawa o związkach zawodowych rozmija się z oczekiwaniami organizacji pracodawców
Adobe Stock
REKLAMA

• Projekt ustawy o związkach zawodowych w niewielkim stopniu uwzględnia postulaty zgłaszane przez organizacje pracodawców - uważa Konfederacja Lewiatan.

• Jeszcze bardziej skomplikuje prawo związkowe, wprowadzi nieracjonalne przywileje i uprawnienia, zwiększy koszty pracodawców w zakresie realizacji uprawnień związkowych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Niektóre zapisy w projekcie – zdaniem Lewiatana – są wyrazem braku poszanowania niezależności podmiotów zbiorowego prawa pracy, dlatego niewykluczone są konsultacje w tej sprawie z Międzynarodową Organizacją Pracodawców.

- Procedowany w Sejmie projekt ustawy o związkach zawodowych nie rozwiązuje większości problemów, ale wprowadza nowe, które cieniem położą się na relacjach partnerów społecznych. Dlatego postulujemy, aby zaniechać nad nim dyskusji do czasu zakończenia prac powołanej przez Premier Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy - mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Trzeba zapisać prawa zrzeszania się w związki zawodowe

Podstawowym celem projektowanych zmian do ustawy o związkach zawodowych jest rozszerzenie zakresu podmiotowego prawa do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych w celu wykonaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 czerwca 2015 r. Konieczność rozszerzenia prawa koalicji nie budzi zastrzeżeń. Taką regulację popierają Konfederacja Lewiatan i wszystkie organizacje pracodawców.

Zdaniem prof. Jacka Męciny trzeba jednak niezwykle precyzyjne zapisać prawa zrzeszania się w związki zawodowe dla pracowników i innych osób zatrudnionych. Takie zalecenie wprost sformułowali eksperci Międzynarodowej Organizacji Pracy. W swoich rekomendacjach stwierdzili, że przyznanie prawa tworzenia i zrzeszania się w związki zawodowe innym zatrudnionym niż pracownicy oraz zapis gwarantujący im ochronę przed dyskryminacją oraz prawo do rokowań zbiorowych wyczerpują zobowiązania międzynarodowe, jakich MOP oczekuje od naszego kraju. Mimo to projekt rządowy zawiera liczne, kontrowersyjne zmiany.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ustawa o związkach zawodowych rozmija się z oczekiwaniami organizacji pracodawców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA