PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ukraina szykuje bardzo kontrowersyjne przepisy. Polacy protestują

 • km
 • 2 wrz 2022 12:53

Wiele kontrowersji wzbudzają prace ukraińskiego parlamentu nad nowym prawem pracy.  Ustawa o pracy ma zastąpić dotychczasowy, pochodzący z czasów ZSRR Kodeks pracy. Proponowane zapisy niepokoją jednak związki zawodowe działające nie tylko na Ukrainie. Swoje stanowisko w tej sprawie wystosowały Solidarność i OPZZ.

Ukraina szykuje bardzo kontrowersyjne przepisy. Polacy protestują
Ustawa o pracy ma zastąpić dotychczasowy, pochodzący z czasów radzieckich Kodeks pracy (fot. Silver Ringvee/Unsplash)
REKLAMA
 • Zdaniem przedstawicieli ukraińskiego rządu pochodzący z 1971 roku Kodeks pracy jest archaiczny.
 • Największe kontrowersje wzbudza zapis legalizujący tzw. umowy zerogodzinowe. W praktyce to elastyczna forma zatrudnienia, w której pracownik nie ma zagwarantowanej pracy – pracuje tylko, jeśli jest praca i tylko za przepracowane godziny dostaje wynagrodzenie.
 • Federacja Związków Zawodowych Ukrainy zaalarmowała Międzynarodową Organizację Pracy oraz europejskie związki zawodowe, że przepisy "naruszają międzynarodowe standardy pracy". Jej stanowisko popierają także związki zawodowe działające w Polsce. 

Jak wyjaśniają przedstawiciele ukraińskiego rządu, pochodzący z 1971 roku Kodeks pracy jest archaiczny. Zdaniem ukraińskich władz to "zlepek radzieckich i postradzieckich przepisów i norm, które mają się nijak do rynkowej rzeczywistości".

Zaproponowane rozwiązania wzorowane są na zachodnich przepisach. Nowy dokument ma 9 rozdziałów i 98 artykułów. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Umowy zerogodzinowe najbardziej kontrowersyjne 

Największe kontrowersje wzbudza zapis legalizujący tzw. umowy zerogodzinowe. W praktyce to elastyczna forma zatrudnienia, w której pracownik nie ma zagwarantowanej pracy – pracuje tylko, jeśli jest praca i tylko za przepracowane godziny dostaje wynagrodzenie.

Czytaj też: Ukraina straciła przez wojnę prawie jedną trzecią miejsc pracy

Nowe przypisy proponują by pracodawcy, którzy zdecydują się na skorzystanie z opcji umowy zerogodzinowej, mogli wzywać do pracy pracowników do woli, chociaż umowy muszą określać sposób i minimalne ramy czasowe informowania pracownika o pracy oraz czas reakcji pracownika na wyrażenie zgody lub odmowy podjęcia pracy. 

Przepisy stanowią również, że osoby zatrudnione na tej formie umowy muszą mieć zagwarantowane co najmniej 32 godziny pracy miesięcznie.

Kontrowersje wzbudza także zapis dotyczący uzyskania przez pracodawców prawa do zwolnienia pracownika przebywającego na urlopie lub zwolnieniu lekarskim, a także zwolnienia kobiet w ciąży i na urlopie macierzyńskim. Jednocześnie pracodawcy nie będą zobowiązani do wypłaty zwalnianym należnych im odpraw.

Czytaj też: Krytyczna sytuacja na Ukrainie. Wiele osób nie ma żadnego dochodu

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Ukraina szykuje bardzo kontrowersyjne przepisy. Polacy protestują

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • stanislawa 2022-09-04 12:18:57

  Ukraina jest w stanie wojny , a nawet jak wojna sie skonczy to trzeba kraj odbudowywac , skad maja miec przedsiebiorcy , czy panstwo na wyplacanie postojowych godzin? pomyslmy jak my bylismy po wojnie pracowano za pare zlotych , a ile godzin za darmo , tzw czynow spolecznych ? Nie rozumiem co nasze zwiazki maja do tego niech sie zajma naszymi sprawami

 • . 2022-09-02 14:39:55

  "Proponowane zapisy niepokoją jednak związki zawodowe działające nie tylko na Ukrainie. Swoje stanowisko w tej sprawie wystosowały Solidarność i OPZZ." - Może tak polskie związki zawodowe bardziej zainteresowałyby się problemami w naszym kraju, bezrobociem, którego podobno nie ma, emeryturami stażowymi (których nie ma na pewno)?

 • Gonić związkowych nierobów!!! 2022-09-02 14:36:27

  I nie ma co się dziwić, że pracodawcy stawiają na automatyzację i robotyzację stanowisk pracy? Związki zawodowe po raz kolejny udowadniają, że pracowników i ich rodziny maja głęboko w d...e! Zgodnie z nowymi przepisami pracownik miałby przynajmniej jakąkolwiek, ale pracę! A tak będzie miał fiu...a w garści!!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA