PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Trwa strajk w Hutchinsonie. Szef „Solidarności” apeluje o wsparcie

  • jk
  • 2 cze 2022 16:39

Od 26 maja 2022 r. trwa strajk w żywieckiej fabryce producenta wyrobów gumowych Hutchinson. Związkowcy podkreślają, że zarząd spółki od kilku miesięcy odmawia przyznania pracownikom podwyżki w wysokości 3,70 zł. Piotr Duda, szef „Solidarności”, napisał list do Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych i światowego zarządu firmy Hutchinson z prośbą o wsparcie dla strajkujących.

Trwa strajk w Hutchinsonie. Szef „Solidarności” apeluje o wsparcie
Jak informuje "Solidarność", do tej pory zarząd firmy Hutchinson 2 w Żywcu nie przedstawił propozycji rozwiązania sporu (Fot. PTWP)
REKLAMA

Jak informuje "Solidarność", do tej pory zarząd firmy Hutchinson 2 w Żywcu nie przedstawił propozycji rozwiązania sporu. Dlatego też strajk nadal trwa i trwać będzie aż do odwołania. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na wtorek 7 czerwca o 12:00 pod zakładem w Żywcu zaplanowano pikietę, aby wesprzeć żądania związkowców i pracowników. Swoją obecność zapowiedział Piotr Duda, szef Solidarności. Napisał on również list z prośbą o poparcie dla strajkujących. Jego adresatami, poza najwyższymi oficjelami Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych, są także członkowie głównego zarządu firmy Hutchinson we Francji.

- Strajk jest konsekwencją fiaska wielomiesięcznych negocjacji o podwyżki wynagrodzeń. Przypomnijmy, że „Solidarność” wystąpiła o podwyżki płac dla całej załogi w wysokości 3,70 zł (mniej niż 1 euro!) do stawki godzinowej. Choć związkowcy od początku deklarowali wolę porozumienia i byli otwarci na każdą sensowną propozycję ze strony pracodawcy, to jednak rozmowy nie przyniosły efektu. Rokowania, prowadzone w trybie sporu zbiorowego, także spełzły na niczym. Dokładnie tak samo zakończyły się kwietniowe mediacje z udziałem mediatora - pisze Piotr Duda w liście.

- Kondycja firmy jest dobra, tymczasem praca na produkcji jest bardzo ciężka, słabo opłacana, więc zakład boryka się z dużą rotacją pracowników. Podwyżka mogłaby zrekompensować ciężkie warunki pracy - dodaje szef "S".

Przypomnijmy - spór w spółce trwa od miesięcy. Związkowcy wystąpili o podwyżki płac dla całej załogi w wysokości 3,70 zł do stawki godzinowej. Rozmowy z pracodawcą nie przyniosły efektu, niewiele dały także rokowania prowadzone w trybie sporu zbiorowego oraz kwietniowe mediacje z udziałem mediatora. W pierwszej połowie maja w spółce przeprowadzono referendum. Aż 88 procent pracowników opowiedziało się za przeprowadzeniem strajku.

Spółka Hutchinson Poland Zakład nr 2 w Żywcu zatrudnia około 1300 osób.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trwa strajk w Hutchinsonie. Szef „Solidarności” apeluje o wsparcie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA