- Nie mam informacji, by w którejkolwiek z sieci handlowych w Polsce był już układ zbiorowy pracy. Tesco ma szansę być pionierem - mówi Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca WZZ "Sierpień 80" w Tesco.

• Pracownicy Tesco walczą o układ zbiorowy w pracy.
• Jak podkreślają związkowcy z "Sierpnia 80", rozmowy z zarządem sieci handlowej rozpoczęły się.
• Związkowcy uważają, że w proces negocjacji nad układem zbiorowym powinien włączyć się również polski rząd.
Wypracowanie układu zbiorowego pracy w Tesco to pomysł Wolnego Zawodowego "Sierpień 80". - Rozmowy z pracodawcą już ruszyły. Ku naszej uciesze, przedstawiciele Tesco są chętni do współpracy nad układem zbiorowym pracy. Kolejne spotkanie w tym temacie zaplanowano na 24 kwietnia - informuje Elżbieta Fornalczyk, szefowa "Sierpnia 80" w Tesco.
To nie pierwszy raz, kiedy związkowcy upominają się o utworzenie układu zbiorowego. W marcu br. wysłali list do zarządu oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak podkreślili w piśmie, skandalem jest, że firma zatrudniająca blisko 30 tysięcy ludzi nie posiada układu zbiorowego pracy.
- Podejmujemy ten temat jako WZZ „Sierpień 80” i nie będziemy go odpuszczać dopóty, dopóki temat ten nie zostanie pozytywnie załatwiony. Układy zbiorowe pracy są standardem w cywilizowanych państwach, są podstawą relacji na linii pracodawca-pracownik - pisali w liście.

Związkowcy uważają, że w proces negocjacji nad układem zbiorowym powinien włączyć się również polski rząd.
- Rząd podjął działania w sprawie zahamowania procederu wyprowadzania zysków przez wielkie sieci handlowe - co odbywało się ze szkodą dla budżetu państwa, a więc nas wszystkich - i objął je tzw. podatkiem handlowym. Należy iść za ciosem i podjąć podobne działania w imię interesów pracowników tychże sieci, którzy przecież są polskimi obywatelami, wspierając działania na rzecz wprowadzenia w wielkich sieciach handlowych układów zbiorowych pracy - pisze Elżbieta Fornalczyk.
Przypomnijmy, układ zbiorowy pracy jest aktem prawa wewnątrzzakładowego rozszerzającym najczęściej uprawnienia pracowników wynikające ze stosunku pracy w porównaniu z ogólnie obowiązującymi przepisami prawa pracy. Każdy układ zbiorowy, aby mógł wejść w życie, musi zostać zarejestrowany przez ministra pracy (dla układów ponadzakładowych) lub okręgowy inspektor pracy (dla układów zakładowych).

KOMENTARZE (0)