PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ten przepis miał chronić najsłabszych, a okazał się fikcją. "Musimy z tym skończyć"

  • Karolina Markowska
    km
  • 31 maj 2021 20:00

Zakaz handlu w niedzielę nadal dzieli Polaków. Branża handlowa apeluje o zrezygnowanie z tego rozwiązania (co ma pomóc sklepom odrobić straty związane z obostrzeniami), różne zdanie na ten temat mają politycy i obywatele. Zgodne w kwestii zakazu handlu w niedzielę nie są także organizacje związkowe. Jedyni chcą zaostrzenia przepisów. Inni ich likwidacji. - Ustawa przeforsowana przez rząd i Solidarność stała się już kompletną fikcją. Naszym zdaniem jest już na tyle skompromitowana, że powinna zostać wyrzucona do kosza i zastąpiona nowymi regulacjami - tłumaczy Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.

Ten przepis miał chronić najsłabszych, a okazał się fikcją. "Musimy z tym skończyć"
Zakaz handlu w niedziele wszedł w życie w marcu 2018 roku (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Zakazem handlu w niedzielę objęte są butiki w centrach handlowych, hipermarkety, supermarkety czy dyskonty spożywcze. W niedzielę działać mogą sklepy, w których właściciel stanie za ladą, placówki pocztowe, sklepy z prasą czy pamiątkami.
  • - Zgodnie z obowiązującym prawem większość sklepów w niedzielę może być otwarta. Dotyczy to szczególnie małych placówek, gdzie nie ma związków zawodowych, prawa pracownicze są najczęściej łamane, pensje są najniższe, czas pracy najdłuższy - apeluje Piotr Szumlewicz.
  • Z badań przeprowadzonych przez CBRE po koniec 2020 roku wynika, że 51 proc. Polaków chciałoby powrotu niedzielnego handlu.

Zakaz handlu w niedziele wszedł w życie w marcu 2018 roku. Obecnie zakupy w niedzielę zrobimy tylko w siedem niedziel handlowych rocznie - dwie przed Bożym Narodzeniem i jedna przed Wielkanocą oraz po jednej w styczniu, czerwcu i sierpniu.

Zakaz handlu dzieli, szczególnie w czasach walki z pandemią. Z badań przeprowadzonych przez CBRE po koniec 2020 roku wynika, że 51 proc. Polaków chciałoby powrotu niedzielnego handlu. Przeciwnego zdania jest co trzeci respondent, a 16 proc. ankietowanych nie ma wyrobionej opinii na ten temat.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Co ciekawe, zwolenników handlu w niedziele jest tyle samo zarówno na wsi, jak i w miastach do 500 tys. mieszkańców. Z kolei w największych miejscowościach (powyżej 500 tys. mieszkańców) aż 57 proc. osób uważa, że wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę było błędem.

Pomysł przywrócenia niedziel handlowych popierali przede wszystkim aktywni zawodowo, dla których brak niedziel handlowych oznacza nie tylko brak możliwości zrobienia zakupów w wolny dzień, ale także uniemożliwia podjęcie dodatkowej pracy zarobkowej, co w obecnej sytuacji ekonomicznej jest szczególnie odczuwalne. Na obecną sytuację uwagę zwracają także organizacje zrzeszające pracodawców handlu.

Zobacz: Kolejna organizacja domaga się zniesienia zakazu handlu w niedzielę

Przedsiębiorcy wykorzystują luki w przepisach

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ten przepis miał chronić najsłabszych, a okazał się fikcją. "Musimy z tym skończyć"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2021-05-31 20:59:01

    Ej, powiedzcie wreszcie co to za chody ma u was pan Szumlewicz, że go tak namiętnie promujecie? To dlatego że to były dziennikarz? Na studiach razem piliście?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA