×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Tak Polacy oceniają działalność związków zawodowych

  • Autor: PAP/KDS
  • 18 lis 2021 14:28

46 proc. Polaków ocenia pozytywnie działalność związków zawodowych w Polsce, z kolei 18 proc. badanych odnosi się do niej krytycznie – wynika z sondażu CBOS. Wzrósł odsetek badanych uważających, że związki zawodowe w Polsce mają zbyt mały wpływ na decyzje władz.

Tak Polacy oceniają działalność związków zawodowych
NSZZ Solidarność protestowała w Luksemburgu przeciw zamknięciu kopalni w Turowie (fot. PAP/Mateusz Marek)
REKLAMA
  • Według badania prawie 6 proc. Polaków deklaruje członkostwo w związkach zawodowych, co stanowi mniej więcej jedną dziesiątą pracowników najemnych (10,5 proc.).
  • Większość ankietowanych należy do związków wchodzących w skład dużych organizacji - NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych. Rzadziej są członkami innych związków.
  • Do związków zawodowych częściej należą kobiety (13 proc.) niż mężczyźni (9 proc.). Przynależność związkową nieco częściej deklarują pracownicy starsi niż młodsi. Średnia wieku związkowców to 43 lata, a pracowników niezrzeszonych - 40 lat.

Członkostwo w związkach zawodowych w większym stopniu niż przeciętnie deklarują osoby zatrudnione w instytucjach publicznych i przedsiębiorstwach państwowych, wykonujące zawód technika i np. pielęgniarki czy policjanta. Zdecydowanie częściej do związków zawodowych należą pracownicy firm i instytucji zatrudniających co najmniej 50 osób niż mniejszych zakładów.

Z badania wynika, że prawie jedna trzecia zatrudnionych (32 proc.) wie o działaniu związków zawodowych w swoim miejscu pracy. 15 proc. respondentów wskazało, że jest ich nawet kilka. Z kolei 52 proc. Polaków zadeklarowało, że w ich zakładach pracy nie ma związków zawodowych. O 4 pkt. proc. wzrósł odsetek osób niemających zdania w tej kwestii.

Mimo starań, niewiele osiągają

Większość pracowników, którzy stwierdzili obecność związków zawodowych w zakładach pracy, krytycznie ocenia ich skuteczność, uważając, że mimo starań niewiele udaje im się osiągnąć. Prawie jedna piąta badanych jest zdania, że w ogóle nie widać efektów ich obecności. A jedna piąta Polaków ocenia, że związki zawodowe są efektywne. CBOS wskazuje, że w porównaniu do ostatniego badania z 2019 r. opinie o skuteczności związków zawodowych w zakładach pracy nieco się poprawiły.

Piotr Duda, szef NSZZ (fot. PAP/Mateusz Marek)
Piotr Duda, szef NSZZ (fot. PAP/Mateusz Marek)
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tak Polacy oceniają działalność związków zawodowych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA