×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Szykuje się komunikacyjny paraliż w Kołobrzegu. Data jest nieprzypadkowa

 • km
 • 8 lip 2022 15:55

Związek Zawodowy Kierowców Związkowa Alternatywa, działający w komunikacji miejskiej w Kołobrzegu, rozpoczął przygotowania do akcji strajkowej. Jeśli do 21 lipca pracodawca nie spełni postulatów związkowców, transport publiczny w Kołobrzegu zostanie sparaliżowany.

Szykuje się komunikacyjny paraliż w Kołobrzegu. Data jest nieprzypadkowa
Związkowa Alternatywa Kierowców w Kołobrzegu powstała niecałe dwa tygodnie temu (fot. Shutterstock)
REKLAMA

- Nasi związkowcy domagają się podwyżki wynagrodzeń zasadniczych od lipca o 25 proc., a od stycznia o kolejne 30-35 proc.. Celem związku jest wprowadzenie stałego mechanizmu wypłat, uzależnionego od poziomu płacy minimalnej - informuje w przesłanej wiadomości Związkowa Alternatywa działająca w spółce Komunikacja Miejska w Kołobrzegu.  

Jak tłumaczą związkowcy, "obecnie wynagrodzenie zasadnicze kierowców jest wręcz niższe od ustawowej płacy minimalnej i wynosi 17,76 zł brutto za godzinę (licząc 3010 zł podzielone na 168 godzin, wychodzi 17,92 zł)".

- Nasz związek postuluje, by od lipca bieżącego roku wynagrodzenie zasadnicze wynosiło 17,92 zł za godzinę plus 25 proc. tej kwoty, a od stycznia, aby kierowcy otrzymywali minimalną stawkę godzinową powiększoną o 50 proc. Ten mechanizm mógłby obowiązywać przez lata - stawki za godzinę rosłyby bowiem wraz ze wzrostem płacy minimalnej - wyjaśniają.

ZA podkreśla, że pomimo pierwszych przychylnych deklaracji miasta i władz spółki, ostatecznie propozycje zostały odrzucone.

- Jeśli ta decyzja pilnie nie zostanie zmieniona, to nasz związek wejdzie w spór zbiorowy, w ciągu kilku dni przeprowadzi referendum strajkowe, a 21 lipca komunikacja publiczna w Kołobrzegu zostanie zablokowana. To ważny dzień, ponieważ wtedy właśnie rusza największa wakacyjna impreza w Kołobrzegu, czyli Sunrise Festival. Liczymy jednak, że miasto się opamięta, ponieważ jeśli dojdzie do strajku w czasie festiwalu, to straty miasta będą wielokrotnie wyższe od kwot oczekiwanych przez kierowców - dodają związkowcy.

Związkowa Alternatywa Kierowców w Kołobrzegu powstała niecałe dwa tygodnie temu i skupia zdecydowaną większość kierowców pracujących w spółce.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Szykuje się komunikacyjny paraliż w Kołobrzegu. Data jest nieprzypadkowa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Paweł 2022-07-09 13:30:20

  Jesteście śmieszni :) nie pasuje zmień pracę :) bo za chwilę was zmienią :)

  • Piotr 2022-07-09 16:06:15

   Czy Komunikacja Miejska w Kołobrzegu to już prywatna firma?

  • Tomasz 2022-07-09 22:51:12

   Nie wiem czy to takie proste nie ma na kogo zmienić teraz jest deficyt na kierowców autobusów . A w takiej mieścinie jak Kołobrzeg ciężko jest znaleźć dobrze płatna pracę w tym zawodzie

 • Kazimierz 2022-07-08 20:39:07

  Otwieracie Panowie drogę do prywatyzacji. Jest wolny rynek pracy, nie komuna. Jeżeli Wam tak nie odpowiada to droga wolna. W branży transportowej nie brakuje ofert zatrudnienia. Miasto zleci firmą zewnętrznym transport i ma problem z głowy. (Patrz co się działo w Bydgoszczy)Wy zaś bez wynagrodzenia za dni strajku zostaniecie z tak naprawdę niczym. Ps. Powodzenia w walce o lepsze jutro ale nie w taki sposób lecz dialogiem, bo możecie zaszkodzić nie tylko sobie, ale też i pozostałym pracownikom spółki.

  • Romano 2022-07-09 10:22:22

   Czyżby taki komentarz mogła napisać osoba,która w tej firmie siedzi przy korycie ??? Czy tak postępują przyzwoici ludzie???

  • Tomasz 2022-07-09 22:53:59

   Dobrze ze walczą o wyższe wynagrodzenie

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA