PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Szykują się zwolnienia w Grupie Azoty w Grzybowie

  • Autor: PAP/JS
  • 26 lis 2019 18:31

Nawet 250 osób może zostać zwolnionych w 2020 r. w Grupie Azoty Kopalnie i Zakładach Chemicznych Siarki "Siarkopol" S.A. w Grzybowie (Świętokrzyskie). W tym tygodniu zaplanowano spotkanie zarządu spółki i zakładowych związków zawodowych w tej sprawie.

Szykują się zwolnienia w Grupie Azoty w Grzybowie
Adobe Stock
REKLAMA
  • Prezes zaznaczył, że firma ma stabilną sytuację finansową, ale ze względu na sytuację na światowym rynku siarki, już tej chwili trzeba podjąć działania, które dostosują spółkę w przyszłości do podobnych wyzwań.
  • Prezes nie wykluczył, że jeśli nie będzie porozumienia ze związkami i jednocześnie nie zmieni się sytuacja na światowym rynku siarki, to może dojść do wdrożenia zmian w firmie.
  • Dodał, że ewentualne zwolnienia będą rozłożone w czasie.

Według zarządu planowane ograniczenie produkcji łączące się z możliwymi zwolnieniami wynika z trudnej sytuacji na światowym rynku siarki - a zwolnienia na dużą skalę nie będą konieczne, jeśli poprawi się koniunktura i jeśli uda się dojść do porozumienia co do kwestii przywilejów płacowych pracowników. Z kolei związkowcy firmy uważają, że spółkę stać na przetrwanie kryzysu bez radykalnych działań - zarzucają jej szefom błędy w zarządzaniu.

Jak powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" w firmie Stanisław Lech Zalewski, przed tygodniem związki zawodowe w Grupie Azoty "Siarkopol" otrzymały do zaopiniowania pismo od zarządu spółki z informacją o planowanych zwolnieniach - do 250 osób. Zarząd informował też o planach skrócenia czasu pracy osób zatrudnionych w administracji firmy - z 8 do 7 godzin dziennie. Zarząd rozpatruje też zamknięcie instalacji siarki mielonej. Zastrzeżono, że być może nie będzie konieczności zwolnień w takiej skali, jeżeli związkowcy zgodzą się na włączenie dodatku stażowego (tzw. karta górnika) do płacy zasadniczej. W 2020 r. zarząd spółki planuje też zawiesić premie i 13 pensję (barbórkową). "Na pewno naszej zgody na takie podejście nie będzie" - podkreślił Zalewski.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szykują się zwolnienia w Grupie Azoty w Grzybowie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA