PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Szykują się do strajku. "Podwyżki dostali wszyscy, tylko nie my"

  • jk
  • 5 paź 2022 11:20

W spółce ochroniarskiej KOK od wielu miesięcy trwa spór zbiorowy dotyczący podwyżek płac. We wtorek, 5 października, rozpocznie się referendum strajkowe. Głosowanie potrwa dwa dni.

Szykują się do strajku. "Podwyżki dostali wszyscy, tylko nie my"
Jak informuje śląsko-dąbrowska "Solidarność", działające w firmie KOK związki zawodowe domagają się wzrostu wynagrodzeń o 20 proc. (Fot. solidarnosckatowice.pl)
REKLAMA

W referendum pracownicy będą odpowiadać na pytanie: „Czy jesteś za przeprowadzeniem akcji protestacyjnej, ze strajkiem włącznie, w celu poparcia żądań wynikających ze sporu zbiorowego z pracodawcą?”.

Niskie płace napędzają rotację

Jak informuje śląsko-dąbrowska "Solidarność", działające w firmie KOK związki zawodowe domagają się wzrostu wynagrodzeń o 20 proc. Chcą też podniesienia stawek osobistego zaszeregowania najniżej uposażonych pracowników do poziomu ustawowej płacy minimalnej. Obecnie stawki te są niższe, a pracodawca wyrównuje je do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pomocą dodatków.

Czytaj więcej: Nie jedna, a trzy przerwy w pracy. Nadchodzą zmiany w przepisach

- Jak wszyscy wiedzą, inflacja już przekroczyła 17 proc., dlatego podwyżka płac o 20 proc. to na pewno nie jest wygórowane żądanie. To raczej wyrównanie inflacyjne, tym bardziej że zarobki w naszej firmie stoją w miejscu od trzech lat – mówi Ireneusz Lier, szef „Solidarności” w grupie KOK.

Niskie płace spowodowały falę odejść pracowników. - Mamy coraz większe kłopoty z grafikiem. Ludzie po prostu odchodzą z dnia na dzień, bo w innych firmach zarobią lepiej. Poza tym widzą, co się dzieje. Dla pracowników kopalń był dodatek inflacyjny i to pokaźny. W naszej branży, w spółce córce Tauronu ochraniającej kopalnie tego koncernu też były podwyżki, tylko u nas nie. Ludzie mają tego dość – dodaje przewodniczący.

Grupa KOK zatrudnia ok. 700 pracowników. Spółka świadczy usługi ochroniarskie głównie dla kopalń Polskiej Grupy Górniczej.

Referendum w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Rzeszowie

O podwyżki walczą także pracownicy w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Rzeszowie, gdzie odbyło się referendum strajkowe. W głosowaniu wzięło udział 479 pracowników MPK (75,1 proc. ogółu). Za strajkiem opowiedziało się 367 osób, przeciwko było 111. Jeden głos został uznany za nieważny.

Związkowcy domagają się spełnienia postulatów, czyli podniesienia stawki dla osób najkrócej pracujących w spółce, które zarabiają najniższą krajową oraz utrzymania wysokości premii na tym samym poziomie co w poprzednich latach.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Szykują się do strajku. "Podwyżki dostali wszyscy, tylko nie my"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Fazi 2022-10-05 12:41:27

    Pan Lier powinien sam się zastanowić, czy nie jest również sprawcą tych kłopotów! Porównywanie pracowników do PGG lub ochrony Taurona jest strzałem w płot! Tauron ma swoją spółkę "córkę" i może tak postępować. KOK działa tylko i wyłącznie jako firma usługowa, na podstawie podpisanych w drodze postępowań przetargowych umów! Z pustego to i Salamon nie naleje! Bracia Lier to pieniaczę i fermęciarze!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA