Szef "S": dialog w Polsce nie jest w kryzysie, on runął w gruzy

Szef "Solidarności" Piotr Duda powiedział we wtorek w Gdańsku, że dialog w Polsce "nie jest w kryzysie, ale runął w gruzach". Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że choć prowadzenie dialogu społecznego regulowane jest prawnie, to prawo tu nie jest przestrzegane.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szef "S": dialog w Polsce nie jest w kryzysie, on runął w gruzy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

27 sie 2014 20:26


Dyskusja pt. "Kryzys dialogu - drogi wyjścia?" odbyła się we wtorek w Gdańsku podczas konferencji "Polska Solidarna Lecha Kaczyńskiego. Przesłanie Sierpnia - zdrowie, praca, rodzina, bezpieczeństwo - dziś". W spotkaniu w Sali BHP uczestniczyli m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda i grupa ok. stu parlamentarzystów PiS.

Przewodniczący "Solidarności" ocenił, że dialog w Polsce "nie jest w kryzysie, ale runął w gruzach". Według niego, nagminnie łamane jest prawo związków zawodowych do konsultacji szeregu ustaw. Duda stwierdził, że apogeum braku dialogu była sprawa referendum związanego z podwyższeniem wieku emerytalnego.

Czytaj też: Pracownicy Tesco mają dość taniej pracy ponad siły. Będą protesty

"Myśmy nie mówili jako +Solidarność+, że nie chcemy podwyższenia wieku emerytalnego, myśmy przedstawiali konkretne argumenty i prosiliśmy, by w tym temacie wypowiedziało się społeczeństwo" - powiedział Duda przypominając, że "S" zebrała 2,5 mln podpisów pod propozycją referendum, które jednak nie doszło do skutku. Parlament w 2012 r. odrzucił wniosek Solidarności o zorganizowanie ogólnopolskiego referendum, w którym Polacy zdecydowaliby, czy chcą, by wiek emerytalny został podniesiony.

Duda mówił też o konieczności zmian w prawie - tak, by rząd musiał uzgadniać, a nie tylko konsultować ze związkami zawodowymi wprowadzanie zmian w przepisach dotyczących pracowników. Zapowiedział przygotowanie projektu odpowiedniej ustawy. "Jestem o tym przekonany, że nowy rząd PiS wprowadzi tę ustawę w życie, choć nie jako pierwszą, bo pierwszą będzie ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego" - powiedział Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.