Po tym, jak Mariusz Kamiński został szefem MSWiA musi mierzyć się z całą sytuacją w służbach podległych temu resortowi. W wypowiedzi dla TVP Info niedawno odnosił się do jednego z najbardziej palących problemów w policji. Służba cierpi na braki doświadczonych funkcjonariuszy i zadaniem na nadchodzące miesiące jest zatrzymać w mundurach tych spośród pracujących, których jeszcze się da a mogą odejść na emeryturę. To najbardziej wartościowi w policji.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
- Chcemy zatrzymać w Policji grupę najlepszych, najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy, którzy nabyli już uprawnienia emerytalne - powiedział szef resortu. - Przygotowujemy atrakcyjne rozwiązania finansowe, żeby tych najlepszych w służbie zatrzymać.
Obok tej zapowiedzi wypowiedzianej 6 października Mariusz Kamiński na antenie Polskiej Telewizji potwierdził gotowość do dalszej rozmowy o ochronie prawnej funkcjonariuszy w czasie wykonywania przez nich obowiązków, czy o podwyżkach. Podrzynał zapowiedź, że wyższe płace dla funkcjonariuszy będą kontynuowane zgodnie z ustaleniami poczynionymi ze związkami zawodowymi. W myśl tych zapowiedzi od stycznia 2020 r. przewidziane jest po 500 zł na każdy etat w policji. Minister zapewnia, że te fundusze zarezerwowano w budżecie na 2020 r.
NSZZP ustosunkowało się do tej publicznej wypowiedzi szefa MSWiA 7 października:
"Zarówno dodatki dla mundurowych z uprawnieniami emerytalnymi jak i styczniowe podwyżki, to realizacja zapisów ubiegłorocznego porozumienia zawartego z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych" czytamy na stronach związku. NSZZP przekonuje dalej: "W podpisanym 8 listopada 2018 r. dokumencie znalazła się deklaracja mówiąca o tym, że MSWiA przygotuje rozwiązania prawne dotyczące przyznania dodatkowych pieniędzy dla tych funkcjonariuszy, którzy po nabyciu prawa do emerytury i posiadaniu co najmniej 25 lat służby zdecydują się w niej pozostać. Propozycje tych rozwiązań, zgodnie za zapisami porozumienia, mają wejść w życie nie później niż 1 stycznia 2021 roku."
- MSWiA wciąż nie przedstawiło propozycji dotyczących (art. 15a - red.), która ma zostać „rozwiązana” także w tym roku - mówił o sprawie drażniącej związkowców Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów.
W ocenie związków kierujący resortem nie przedstawił nowych propozycji dla policjantów a jedynie potwierdził zgodę na już wypracowane porozumienie. To znaczy, że nie ma - w ocenie związków - zmiany jakości wobec byłego szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego. Nadal czekają na zmianę w sprawie art. 15a. Ten zapis w prawie dotyczy emerytur funkcjonariuszy. Związkowi policjanci chcą by emerytury naliczane były według takich samych zasad bez względu na to, kiedy funkcjonariusz rozpoczął służbę.
- MSWiA wciąż nie przedstawiło propozycji dotyczących (art. 15a - red.), która ma zostać „rozwiązana” także w tym roku - mówił o sprawie drażniącej związkowców Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów. O wypowiedź do sprawy zapytał go portal InfoSecurity24.pl. - Nie możemy doprosić się o projekt przepisów dotyczących art. 15a. Na pewno będziemy mocno naciskać MSWiA i ludzi, którzy powinni się tym zająć - zapowiedział Jankowski.
Na początku sierpnia związkowcy postanowili nie czekać na inicjatywę resortu i z petycją dotyczącą właśnie zmian w art. 15a zwrócili się do marszałka Sejmu.
KOMENTARZE (0)