Syndyk chce odebrać odprawy byłym pracownikom PNI

Byli pracownicy Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury (PNI) otrzymali w ostatnim czasie pozwy sądowe dotyczące zwrotów otrzymanych odpraw z tytułu Programu Dobrowolnych Odejść. Chodzi o ponad 600 osób, które miałyby zwrócić łącznie prawie 22,5 mln zł - podało Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Syndyk chce odebrać odprawy byłym pracownikom PNI

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

23 sty 2015 16:14


W połowie września 2012 r. Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość układową PNI, które Budimex kupił od PKP w listopadzie 2011 r. za 225 mln zł.

Powodem upadłości, jak informował Budimex, były nierentowne kontrakty zawarte przez PNI przed prywatyzacją. Grupa podkreślała, że nim PNI złożyło wniosek o upadłość, Budimex dołożył do działalności spółki ok. 100 mln zł.

Natomiast 30 listopada 2012 r. sąd uchylił zarząd własny PNI na wniosek Przedsiębiorstwa Robót Kolejowych i Inżynieryjnych (obecnie Trakcja PRKiI), Dolnośląskiego Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury Komunikacyjnej Dolkom, PKP Energetyka oraz PKP Polskie Linie Kolejowe.

Jak poinformowało Forum, pod koniec 2014 r. sąd rozesłał do byłych pracowników PNI pozew złożony przez kancelarię prawną w imieniu syndyka masy upadłościowej PNI Tomasza Sadowskiego. Syndyk żąda od pracowników zwrotu pieniędzy, które otrzymali przed dwoma laty, gdy zgodzili się odejść z pracy.

Związkowcy przypomnieli, że zgodnie z zawartym przed prywatyzacją paktem gwarancji pracowniczych ustalono, iż pracownicy, którzy zostaną zwolnieni z PNI w ciągu 5 lat od daty prywatyzacji spółki otrzymają odprawę w wysokości 30 wynagrodzeń.

Wierzycieli upadłego PNI podzielono na siedem grup. Ostatnią, siódmą, stanowili pracownicy PNI, którzy zgodzili się skorzystać z Programu Dobrowolnych Odejść.

Związkowcy podkreślili, że FZZP PKP „nie zostawi tej sprawy i będzie bronić byłych i obecnych pracowników PNI”, a nad tematem „pochylają się wyspecjalizowane kancelarie prawne”.

- Nie odpuścimy tej kwestii. Jeśli syndyk PNI chce doprowadzić do konfrontacji, to na pewno się jej doczeka - podkreślił cytowany w komunikacie Stanisław Stolorz, przewodniczący FZZP PKP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.