PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Świętokrzyskie: Protest pielęgniarek szpitala w Staszowie

  • Autor: PAP/JS
  • 27 mar 2017 15:20

Przedstawicielki Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych szpitala w Staszowie (Świętokrzyskie) okupują od poniedziałku (27 marca) gabinet dyrektora lecznicy, domagając się gwarancji podwyżek.

Świętokrzyskie: Protest pielęgniarek szpitala w Staszowie
Szefowa związku zapowiedziała, że protest będzie trwał "do skutku" - do czasu, aż dyrekcja szpitala podejmie rozmowy na temat podwyżek dla pielęgniarek (zdjęcie ilustracyjne, fot.:Piotr Waglowski/wikimedia.org)
REKLAMA

• Organizacja jest w sporze z władzami szpitala od dwóch lat.

• Poniedziałkowy strajk ma charakter rotacyjny - uczestniczą w nim zarząd związku zawodowego oraz pielęgniarki, które mają dzień wolny od pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Szefowa związku zapowiedziała, że protest będzie trwał "do skutku" - do czasu, aż dyrekcja szpitala podejmie rozmowy na temat podwyżek dla pielęgniarek.

Organizacja jest w sporze z władzami szpitala od dwóch lat. Jak wyjaśniała przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w staszowskiej lecznicy Beata Uba, zdecydowano się zaostrzyć formę protestu, ponieważ dyrekcja w poprzednich miesiącach odraczała termin rozmów na temat podwyżek.

"Podjęliśmy rozmowy 20 marca. O wznowienie negocjacji prosiliśmy dyrektora dwa tygodnie wcześniej. Poprosiliśmy by się przygotował i przedstawił propozycje w związku z wysuniętymi postulatami. Nie miał ich dla nas przed tygodniem - uprzedziliśmy, że jeśli nie będzie ich do dzisiaj, spór przyjmie formę okupacji" - opisywała Uba.

Szefowa związku wyjaśniała, że na początku sporu w 2015 r. pielęgniarki domagały się 1,5 tys. zł podwyżki do pensji zasadniczej, co nie zostało spełnione. Gdy jesienią 2015 r. pojawiło się rozporządzenie ministra zdrowia, gwarantujące podwyżkę dla tej grupy zawodowej cztery razy po 400 zł w ciągu kilku lat, związek postulował, by pieniądze te wpisać do postawy wynagrodzenia, a nie przekazywać je jako dodatek do pensji.

"Chcemy wpisania tych pieniędzy do podstawy wynagrodzenia, bo rozporządzanie nie jest pewne. W tej chwili mamy wypłacaną druga transzę, jako dodatek na koniec miesiąca. Tak naprawdę jest to podwyżka netto ok. 450 zł" - zaznaczyła Uba.

W poniedziałek rano pielęgniarki rozpoczęły okupację gabinetu dyrektora, później zostały wyproszone z pomieszczenia. Przebywają pod drzwiami gabinetu. Strajk ma charakter rotacyjny - uczestniczą w nim zarząd związku zawodowego oraz pielęgniarki, które mają dzień wolny od pracy. "To jedna z najłagodniejszych w tej chwili form protestu. Uzgodniłyśmy, że pielęgniarki będą przychodziły tylko i wyłącznie w dni wolne, wspierać zarząd związku w okupacji gabinetu" - podkreśliła Uba.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Świętokrzyskie: Protest pielęgniarek szpitala w Staszowie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA