Strona społeczna apeluje do rządu o rozmowy

Przedstawiciele organizacji związkowych i pracodawców są coraz bliżej wypracowania wspólnego projektu ustawy dot. instytucji dialogu społecznego - poinformowali na piątkowej konferencji prasowej. Apelują, by rząd jak najszybciej przyłączył się do rozmów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Strona społeczna apeluje do rządu o rozmowy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 gru 2014 18:07


"Najważniejszą kwestią, co do której porozumieliśmy się, jest na pewno chęć uniezależnienia dialogu społecznego od strony rządowej" - wskazała podczas konferencji Anna Grabowska z Forum Związków Zawodowych.

"Uznawaliśmy wcześniej, że to właśnie rząd zawłaszcza sobie dialog na wskazanych przez siebie, a nam nieodpowiadających, zasadach" - dodała.

Czytaj też: Pracownicy firm dotkniętych rosyjskim embargiem bezpieczni? Rząd pomoże

Prezes BCC Marek Goliszewski wskazywał, że propozycja zakłada powstanie nowej instytucji dialogu społecznego - Rady Dialogu Społecznego. Na jej czele miałby stać przewodniczący naprzemiennie wybierany przez organizacje związkowe i pracodawców.

"Ta ustawa ma dawać równorzędność partnerów społecznych w każdym układzie negocjacyjnym" - podkreślił.

"Chcemy, by była to instytucja publiczna, (...) instytucja niezależna, finansowana z naszych podatków, czyli z budżetu państwa, a nie z budżetu któregoś z ministerstw, aby instytucja ta nie była podporządkowana kalendarzowi żadnemu z ministrów" - dodał.

Czytaj też: Ziętek, Sierpień 80: Rząd tworzy program naprawczy bez konsultacji ze stroną społeczną

Przewodniczący OPZZ Jan Guz apelował do rządu, by jak najszybciej przystąpił do rozmów ws. dialogu społecznego. "Naszym oczekiwaniem jest, by strona rządowa jak najszybciej przystąpiła z nami do rozmów, pani premier oraz inne instytucje znalazły czas na rozwiązanie tego trudnego problemu" - mówił.

"Przyszły rok jest rokiem wyborczym i obawiamy się, by dialog społeczny nie był w tej sprawie wykorzystywany" - podkreślił Guz.

Pod koniec czerwca ub.r. związkowcy zawiesili swój udział w posiedzeniach Komisji Trójstronnej. W ich ocenie w Komisji nie był prowadzony autentyczny, a jedynie pozorowany dialog.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.