×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Strajkowali 650 metrów pod ziemią. Teraz kręcą o nich film

  • Autor: PAP/JP
  • 22 lut 2023 16:01

Relacje 45 uczestników najdłuższego podziemnego strajku, rozpoczętego po ogłoszeniu stanu wojennego w kopalni węgla kamiennego Piast w Bieruniu, znajdą się w filmie dokumentującym historię tego trwającego dwa tygodnie protestu.

Strajkowali 650 metrów pod ziemią. Teraz kręcą o nich film
Prowadzony 650 m pod ziemią podziemny strajk w kopalni Piast trwał od 14 do 28 grudnia 1981 r. (zdj. ilustracyjne, PTWP)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Prowadzony 650 m pod ziemią podziemny strajk w kopalni Piast, rozpoczęty po ogłoszeniu stanu wojennego, trwał od 14 do 28 grudnia 1981 r. Przez 9 dni podobny protest prowadzili wówczas górnicy z sąsiedniej kopalni Ziemowit w Lędzinach - dziś obie kopalnie działają pod wspólnym szyldem.
  • Protest w Piaście był najdłuższym tego typu protestem w powojennej historii górnictwa.
  • Inspiracją do utrwalenia relacji uczestników strajku była historia jednego ze strajkujących wówczas górników - Stanisława Dudka, który dołączył do podziemnego protestu dwa dni po swoim ślubie.

Projekt stworzenia filmowej dokumentacji z relacjami uczestników protestu sprzed ponad 40 lat zrodził się wśród członków Stowarzyszenia Solidarności Pamięci Strajkujących Górników w Kopalni Węgla Kamiennego Piast 14-28 Grudnia 81 roku. Wsparcia udzieliły Polska Grupa Górnicza, do której należy kopalnia Piast-Ziemowit oraz Nadwiślańska Agencja Turystyczna.

Jak poinformował Mariusz Śliwiński z Solidarności kopalni Piast, inspiracją do utrwalenia relacji uczestników strajku była historia jednego ze strajkujących wówczas górników - Stanisława Dudka, który dołączył do podziemnego protestu dwa dni po swoim ślubie.

"Gdyby nie przypadek, być może nikt o historii Staszka Dudka by nie usłyszał"

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Strajkowali 650 metrów pod ziemią. Teraz kręcą o nich film

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA