Strajkowa fala zalewa Polskę

W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej strajkuje już niemal pięć tysięcy górników. W Warszawie protestują rolnicy, którzy ciągnikami zablokowali wjazd do stolicy. A to nie koniec.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Strajkowa fala zalewa Polskę

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

12 lut 2015 8:35


Pogotowie strajkowe ogłosili kolejowi związkowcy, a na wiosnę akcje protestacyjne zapowiadają pielęgniarki i pocztowcy. To może być trudna wiosna dla rządu.

Tysiące górników strajkuje

Prawie 4800 górników kontynuuje protest w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) - wynika z danych służb kryzysowych wojewody śląskiego. Związkowcy w środę (11 lutego) zablokowali dwie drogi krajowe w regionie, co miało być wyrazem solidarności z protestującymi.

Przewodniczący OPZZ Jan Guz w liście do ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego powtórzył postulat związkowców odwołania prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego.

"Warunkiem koniecznym przywrócenia pokoju społecznego i wznowienia wydobycia węgla jest spełnienie ważnego oczekiwania strajkujących tj. odwołania przez radę nadzorczą prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., który jest odpowiedzialny za konflikt w JSW S.A." - czytamy w liście. Dodano, że w obecnej sytuacji konieczna jest "zdecydowana reakcja większościowego właściciela, którym jest minister skarbu państwa".

Tymczasem, jak wynika z informacji PAP, Rada Nadzorcza JSW zbierze się 17 lutego w Warszawie. W poniedziałek wieczorem resort skarbu informował, że w związku z przejęciem nadzoru właścicielskiego nad spółkami górniczymi wystąpił do zarządu JSW z żądaniem zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia w najszybszym możliwym terminie, w którego porządku obrad znajdą się punkty dotyczące zmian w składzie rady nadzorczej oraz zmian w statucie spółki; w celu wzmocnienia bieżącego nadzoru rady nadzorczej nad sytuacją finansową spółki. Minister skarbu zapowiedział też wówczas, że zwróci się do rady nadzorczej o przeprowadzenie w spółce audytu i tak też się stało.

Nie ma jednak informacji, czy na posiedzeniu Rady Nadzorczej zostanie poruszona sprawa zmian w zarządzie, o co postulują związki zawodowe.

Rolnicy pod Warszawą

Gorąco jest również na linii resortowo-związkowej w branży rolniczej. Rolnicy protestowali w środę (11 lutego) przed ministerstwem rolnictwa. Z kolei wjazd do stolicy utrudniała kolumna 140 ciągników, która wyjechała rano spod Siedlec.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jerry m 2015-02-12 08:56:07

Na samym końcu zacznie strajkować rząd. Też im się coś należy. A Jarek będzie rozdawał, rozdawał i rozdawał.Pierwszy otrzyma tatko rydzykowaty.