×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rozpoczął się bezterminowy strajk w szpitalu w Rybniku

  • Autor: PAP/AKC
  • 18 paź 2018 8:16

Bezterminowy strajk rozpoczął się w czwartek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku (Śląskie). Powodem jest wciąż nierozstrzygnięty, trwający od wielu miesięcy spór na tle płacowym – pracownicy domagają się podwyżek o 1200 zł brutto.

Rozpoczął się bezterminowy strajk w szpitalu w Rybniku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Decyzję w tej sprawie związki zawodowe podjęły po demonstracji przeprowadzonej przed szpitalem 17 października.
  • Nastroje są złe, załoga jest zdesperowana. W strajku biorą udział wszystkie grupy zawodowe - powiedział w czwartek przewodniczący Solidarności w rybnickim szpitalu Piotr Rajman.

Przewodniczący Solidarności zapewnił, że w wyniku protestu nie ucierpią dzieci, pacjenci onkologiczni, będą też wykonywane procedury ratujące życie. Przypomniał, że spór płacowy toczy się w szpitalu od 1,5 roku. - Wszelkie próby osiągnięcia porozumienia zawiodły - dodał.

W środę przed rybnickim szpitalem demonstrowało ok. 700 osób. Pracowników szpitala wsparli związkowcy z innych placówek medycznych z regionu oraz członkowie Solidarności m.in. z górnictwa i oświaty. Jednym z elementów protestu był przemarsz ulicami Rybnika.

Pracownicy szpitala mieli nadzieję, że strajku uda się uniknąć i zakończyć spór przy udziale Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach. 11 października szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz zwrócił się do obecnego przewodniczącego Rady, marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługi o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia rady w związku z trudną sytuacją w rybnickim szpitalu. Placówka podlega Urzędowi Marszałkowskiemu. 17 października marszałek Saługa poinformował o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia WRDS, ale jego datę wyznaczył na 24 października.

Czytaj też: Beata Szydło: Służba zdrowia, emerytury i rolnictwo priorytetami rządu

Spór zbiorowy trwa w rybnickim szpitalu od maja. W referendum przeprowadzonym w placówce na przełomie września i października zdecydowana większość głosujących opowiedziała się za rozpoczęciem akcji protestacyjnych ze strajkiem włącznie.

Pracownicy WSS nr 3 w Rybniku domagają się wzrostu płac o 1200 zł brutto. Dotychczasowe negocjacje między związkowcami i dyrekcją szpitala zakończyły się fiaskiem. Do zbliżenia stanowisk nie doprowadziły również rozmowy z udziałem mediatora wskazanego przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozpoczął się bezterminowy strajk w szpitalu w Rybniku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA