Strajk w firmie Amazon rozszerza się o kolejne zakłady

Związek zawodowy sektora usług Ver.di rozszerzył trwający od początku tygodnia strajk w placówkach firmy Amazon na terenie Niemiec o kolejny, piąty zakład. Powodem akcji protestacyjnej jest niezadowolenie z warunków pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Strajk w firmie Amazon rozszerza się o kolejne zakłady

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

24 wrz 2014 11:30


Na porannej środowej zmianie pracę przerwali pracownicy zakładu w Werne w Nadrenii Północnej-Westfalii. Od poniedziałku strajkowali pracownicy w czterech centrach wysyłkowych tej amerykańskiej firmy (największy na świecie sklep internetowy) w Lipsku, Bad Hersfeld, Graben i Rheinsbergu.

Akcja protestacyjna, w której uczestniczyło 2 tys. osób, miała zakończyć się we wtorek wieczorem, jednak kierownictwo związku postanowiło przedłużyć strajk o jedną dobę, a w dodatku rozszerzyć go o kolejny zakład. Strajk ma zakończyć się w środę wieczorem.

"Strajk jest naszym sukcesem; wielu pracowników uczestniczyło w nim po raz pierwszy, wykazując odwagę" - oświadczyła Stefanie Nutzenberger z zarządu związku Ver.di. Jej zdaniem kierownictwa Amazonu "stosuje uniki" odmawiając podjęcia rozmów o umowie zbiorowej. "Nie pogodzimy się z tym" - powiedziała Nutzenberger.

Czytaj też: "Zwiększanie wydajności przybiera nieludzkie wymiary". Pracownicy Amazonu znów strajkują

Według związkowców pracownicy Amazonu skarżą się na wyznaczanie zbyt krótkich terminów realizacji zadań, skrajną presję na zwiększanie wydajności oraz złe zasady dotyczące organizacji pracy i przysługujących im przerw.

Czytaj też: W Poznaniu brakuje pracowników. Wszystkiemu winny Amazon

Ver.di chce, by Amazon podniósł płace pracowników swych centrów wysyłkowych do poziomu przewidzianego przez niemieckie układy zbiorowe dla sektorów handlu wysyłkowego i detalicznego. Od ponad roku organizuje strajki, by zmusić firmę do negocjacji. Amazon odrzuca żądania związkowców, twierdząc, że chodzi tutaj o pracowników logistyki, których średnia wynagrodzeń przewyższa standard dla tej branży.

Dyrekcja Amazonu bagatelizuje skutki strajku, twierdząc, że większość pracowników stawiła się w pracy. Według firmy strajk nie ma żadnego wpływu na dostawy towarów zamówionych przez klientów.

Dziewięć niemieckich centrów wysyłkowych Amazonu zatrudnia łącznie 9 tys. ludzi na stałe oraz 14 tys. sezonowo. Niemcy są dla tej amerykańskiej firmy największym po USA rynkiem zbytu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.