Strajk stewardes Lufthansy. Przedmiotem sporu są płace i warunki emerytalne

Po fiasku rozmów ostatniej szansy z pracodawcą stewardesy i stewardzi Lufthansy przystąpią w piątek (6 listopada) do strajku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Strajk stewardes Lufthansy. Przedmiotem sporu są płace i warunki emerytalne

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 lis 2015 19:59


Organizator protestu, związek zawodowy Ufo nie podał szczegółów, zastrzegając, że ze względu na pasażerów strajk nie rozpocznie się przed godz. 12. Dalsze szczegóły zostaną podane w piątek (6 listopada).

Szef Ufo Nicoley Baublis zapowiedział, że związek będzie podejmował decyzje "elastycznie", aby ograniczyć przewoźnikowi możliwości reagowania na strajk. "Wszyscy pasażerowie muszą nastawić się na to, że ich lot zostanie skreślony" - podkreślił związkowiec.

Związek Ufo zapowiadał wcześniej, że akcja strajkowa potrwa tydzień.

Stewardesy walczą o płace

Spór o umowę zbiorową trwa od prawie dwóch lat, jednak stewardesy i stewardzi po raz pierwszy zdecydowali się na porzucenie pracy. Przedmiotem sporu są m.in. płace 19 tys. pracowników oraz system przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

Kierownictwo Lufthansy oferuje nowo zatrudnianym pracownikom gorsze warunki emerytalne od tych, które mają obecnie pracujący stewardesy i stewardzi.

Kolejne strajki w Lufthansie

Zapowiedź strajku personelu pokładowego to kolejny cios dla Lufthansy. W minionych dwóch latach 13 razy strajkowali piloci niemieckich linii, domagając się wyższych płac i zachowania korzystnego dla nich systemu wcześniejszych emerytur. Ostatni strajk we wrześniu został uznany przez sąd pracy Hesji we Frankfurcie nad Menem za nielegalny. Lufthansa szacuje straty akcji protestacyjnych pilotów na kilkaset milionów euro.

W związku z silną konkurencją ze strony tanich linii lotniczych oraz przewoźników z Azji Lufthansa realizuje radykalny program oszczędnościowy, rozbudowując m.in. sektor tanich linii lotniczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.