Strajk pracowników szpitala w Dąbrowie Górniczej

• We wtorek (22 marca) o godz. 8 rano w Zagłębiowskim Centrum Onkologii (ZCO) - Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej (Śląskie) rozpoczął się dwugodzinny strajk ostrzegawczy.
• Związkowcy domagają się podwyżek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Strajk pracowników szpitala w Dąbrowie Górniczej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 mar 2016 8:55


Podłożem jest spór płacowy z dyrekcją, działające w placówce związki zawodowe zarzucają też dyrektorowi, że źle organizuje pracę w szpitalu.

"Bezpieczeństwo pacjentów nie będzie zagrożone, ale muszą się liczyć z dłuższym oczekiwaniem w rejestracji czy oddziałach" - powiedziała przewodnicząca Solidarności w placówce Elżbieta Żuchowicz. "Protest organizują wspólnie wszystkie cztery związki zawodowe działające w szpitalu. Do strajku zmusiła nas postawa dyrektora, z którym dialog jest niezwykle trudny, często z jego strony tylko pozorowany" - dodała.

Strona związkowa domaga się podwyżek płac dla wszystkich pracowników w wysokości 300 zł brutto. W ocenie związkowców wynagrodzenia w szpitalu są zbyt niskie. Część osób otrzymuje podwyżki tylko, gdy rośnie płaca minimalna. Dodatkowo zarobki na tych samych stanowiskach są znacznie zróżnicowane, co stwierdziła w raporcie pokontrolnym Państwowa Inspekcja Pracy. Jak podkreślają reprezentanci organizacji związkowych, z tego powodu i ze względu na złą organizację pracy ze szpitala odchodzi wielu specjalistów.

Niedawno z powodu braku lekarzy internistów w szpitalu przez 1,5 miesiąca nie działał oddział internistyczny, placówka straciła z tego powodu część dochodów z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pełniący obowiązki dyrektora szpitala Zbigniew Grzywnowicz informuje, że dał już części pracowników podwyżki w wysokości 100 zł netto.

Ocenia, że trudności placówki wynikają m.in. z braku kontraktu na leczenie onkologiczne. Szpital leczy chorych na nowotwory mimo braku kontraktu, co "powoduje systematyczne pogarszanie się sytuacji finansowej". Apeluje do pracowników "o zrozumienie sytuacji i powrót do rozmów o wynagrodzeniach po uzyskaniu kontraktu"

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.