Strajk pracowników LOT w listopadzie

19 listopada odbędzie się dwugodzinny strajk ostrzegawczy organizowany przez Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego. Według PLL LOT zapowiedź strajku uderza w samych pracowników i pasażerów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Strajk pracowników LOT w listopadzie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

13 lis 2015 19:06


Związkowcy uzasadniają decyzję o strajku fiaskiem rozmów z pracodawcą. Z tą argumentacją nie zgadza się LOT, który twierdzi, że "nie ma mowy o żadnym fiasku rozmów ze stroną związkową".

Związkowcy żądają przywrócenia zasad wynagradzania z 2010 r., podniesienia płacy zasadniczej i zwiększenia udziału składników stałych w wynagrodzeniu.

informacji o strajku związek przypomniał, że w październiku 2013 r. zarząd LOT-uchylił regulamin wynagradzania i narzucił nowe zasady, nieuzgodnione ze związkami zawodowymi. Po zmianach wynagrodzenia personelu pokładowego i pilotów spadły o ok. jedną trzecią.

Spór zbiorowy w PLL LOT

Związkowcy zwrócili uwagę, że od końca listopada 2013 r., w wyniku obniżenia wynagrodzeń personelu pokładowego i pilotów, wszystkie związki zawodowe działające w PLL LOT pozostają w sporze zbiorowym z zarządem spółki.

- Od dwóch lat trwa spór zbiorowy, a personel pokładowy należy do najniżej uposażonych grup zawodowych w firmie - podkreślili związkowcy.

Stanowisko firmy

Biuro prasowe LOT podkreśliło w piśmie przesłanym PAP, że negocjacje cały czas trwają i "jesteśmy coraz bliżej kompromisu".

- Porozumienie jest w zasięgu ręki – robimy znaczące postępy w rozmowach z pozostałymi grupami związków zawodowych, które wykazują się ogromną odpowiedzialnością i chęcią wypracowania wspólnego, satysfakcjonującego rozwiązania - dodano.

Zdaniem LOT-u zapowiedź strajku ostrzegawczego uderza w wysiłek dotychczasowych, wielotygodniowych negocjacji, a także jest działaniem przeciwko pracownikom i pasażerom.

- Liczymy, że Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Latającego zrezygnuje z zamiaru przeprowadzenia strajku. Niemniej – nawet, jeśli do niego dojdzie – razem z naszymi pracownikami dołożymy wszelkich starań, aby nie był on odczuwalny dla naszych pasażerów - zapewnia polski przewoźnik.

Związkowcy przeprosili pasażerów LOT-u za ewentualne utrudnienia wynikające z akcji protestacyjnej i proszą o zrozumienie.

Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego zrzesza stewardów, stewardesy i część pilotów. Personel pokładowy to ponad 600 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.