Strajk pielęgniarek, WZZ Sierpień 80: Zamiast świętować, pielęgniarki muszą protestować

- Czy to w Dzień Pielęgniarki czy w Dzień Górnika, nie ma atmosfery do świętowania. Pracujemy ciężko za miskę ryżu. O pensje pozwalające na normalne życie musimy się bić - zaznacza Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ "Sierpień 80".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Strajk pielęgniarek, WZZ Sierpień 80: Zamiast świętować, pielęgniarki muszą protestować

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

12 maj 2015 11:36


Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" poparł organizowane dziś (12.05) w całej Polsce protesty pielęgniarek i położnych. I zaprosił do wspólnej walki o wyższe standardy płacowe. - Kilka dni temu rozpoczęliśmy kampanię zatytułowaną "Chcemy więcej zarabiać!". To idealne hasło na sztandar, pod którym możemy iść razem - mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący "Sierpnia 80".

W przypadającym we wtorek (12 maja) Międzynarodowym Dniu Pielęgniarki, pielęgniarki i położne domagają się podwyżek płac o 1500 zł oraz poprawy warunków pracy. Chodzi o określenie niezbędnej liczby pielęgniarek i położnych na oddziałach przy zawieraniu umów przez NFZ ze szpitalami - tak jak jest to w przypadku lekarzy. Pracownice ochrony zdrowia organizują dwugodzinne strajki ostrzegawcze, pikiety, przemarsze i akcje informacyjne.

Pracownicy zamiast świętować walczą o godność

Jak mówi Bogusław Ziętek, pracownicy różnych branż od lat, zamiast świętować swoje święto, zmuszeni są protestować i upominać się o swą godność. - Czy to w Dzień Pielęgniarki czy w Dzień Górnika, nie ma atmosfery do świętowania. Pracujemy ciężko za miskę ryżu. O pensje pozwalające na normalne życie musimy się bić - zaznacza przewodniczący WZZ "Sierpień 80".

Związkowiec przypomina, że w tym roku liczba Polaków pracujących za granicą ma wzrosnąć do rekordowych 3 milionów. - Wyjeżdżają także pielęgniarki i położne. Pracując w Polsce w swoim zawodzie ciężko harują, lecz ich praca wyceniona jest skandalicznie nisko. Zmniejsza się także obłożenie pielęgniarek na dyżurach, co uderza w nie same oraz w pacjentów. Niska wycena pracy to wyzysk - mówi Ziętek.

"Sierpień 80" wraz z innymi partnerami społecznymi zainaugurował trzy dni temu ogólnopolską kampanię "Chcemy więcej zarabiać!". - Hasło naszej kampanii łączy nas z postulatami tego środowiska pracowników ochrony zdrowia. Zapraszamy do współpracy. Jako ludzie pracy idźmy z tym hasłem razem - apeluje szef związku.

Podczas ostatnich strajków w górnictwie, zarówno w Kompanii Węglowej, jak i w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, aktywnie wsparły je pielęgniarki ze śląskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Z kolei w 2007 r. górnicy zrzeszeni w Wolnym Związku Zawodowym "Sierpień 80" byli pierwszymi, którzy solidarnościowo dołączyli do pielęgniarskiego Białego Miasteczka w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.