Spotkanie premier - górnicze związki zawodowe o płynności spółek węglowych

W Kancelarii Premiera odbyło się w środę 25 czerwca spotkanie Donalda Tuska z przedstawicielami górniczych central związkowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Spotkanie premier - górnicze związki zawodowe o płynności spółek węglowych

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

25 cze 2014 16:34


W rozmowach uczestniczył również wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz stojący na czele powołanego w maju międzyresortowego zespołu opracowującego rozwiązania, których celem jest poprawa sytuacji górnictwa węgla kamiennego oraz Włodzimierz Karpiński, minister skarbu.

- Nie było jakichś końcowych konkluzji, dążymy do tego, by takie pojawiły się w końcu lipca na spotkaniu w Katowicach - mówi portalowi wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce, który uczestniczył w spotkaniu. - Jest miesiąc czasu na to, by właściciel sprawił, żeby finansowanie górnictwa odbywało się w sposób racjonalny i by była uruchomiona ścieżka kredytowa dla spółek węglowych. Najważniejszą kwestią jest teraz płynność finansowa spółek węglowych. Były omawiane w trakcie spotkania różne kwestie, ale skrótowo, bo premier się spieszył, bowiem później w Sejmie miał się odnieść do kwestii podsłuchów członków rządu. Była też między innymi mowa o tym, że nasza energetyka musi być oparta o węgiel z polskich kopalń i o tym, żeby nie było tak, iż węgiel kamienny jest wypychany przez węgiel brunatny - zaznacza Wacław Czerkawski.

Według Wacława Czerkawskiego za miesiąc powinny już być znane konkretne rozwiązania.

- Jest nadzieja, że pod koniec lipca przyjdzie wreszcie pora na konkrety, a nie tylko będziemy znowu omawiali bieżące problemy - podkreśla Wacław Czerkawski. - Dziś utkwiło mi w głowie sformułowanie ministra Karpińskiego, który powiedział o "humanitarnej restrukturyzacji". Zastanawiam się, co minister Karpiński miał na myśli. Liczymy, że za miesiąc będzie już mowa o konkretnych działaniach, bo czas ucieka, a sytuacja polskiego górnictwa jest niezwykle trudna - zaznacza Wacław Czerkawski.

Związkowcy w trakcie spotkania z premierem wskazywali między innymi na funkcjonowanie całego sektora paliwowo-energetycznego w kontekście obecnego poziomu cen węgla (za tonę węgla energetycznego w ARA płaci się około 72 dolarów).

Według związkowców nie powinno być tak, że energetyka generuje znaczące zyski, a niektórym spółkom węglowym grozi widmo upadłości.

Spotkanie ze środy 25 czerwca było piątym, jakie premier odbył ostatnio z górniczymi związkami. Wcześniejsze spotkanie odbyło się 5 czerwca w Katowicach.

Caly artykuł czytaj tu

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.