PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Spór zbiorowy w polskim Tesco zaognia się. "Poważnie zastanawiamy się nad strajkiem"

  • Justyna Koc
    jk
  • 21 sie 2017 7:44

Spór zbiorowy w Tesco dotyczący podwyżek nadal trwa. Czy uda się dojść do porozumienia? Związkowcy mają taką nadzieję.  W przeciwnym razie nie wykluczają strajku. Tesco z kolei nie chce komentować bieżących działań organizacji związkowych.

Spór zbiorowy w polskim Tesco zaognia się. "Poważnie zastanawiamy się nad strajkiem"
Adobe Stock
REKLAMA

• Po tegorocznych podwyżkach miesięczne wynagrodzenie dla pracowników Tesco z co najmniej sześciomiesięcznym stażem wynosi 2345 zł brutto.

• Związkowcy uważają z kolei, że podwyżka to "dodatek na waciki" i dalej walczą o więcej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Związki zawodowe nie wykluczają zaostrzenia formy protestu.

• - Poważnie zastanawiamy się nad strajkiem, ponieważ nie widzimy innego wyjścia. Rozmowy z zarządem nie przynoszą rozwiązania - komentuje komentuje Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca WZZ Sierpień 80 w Tesco.

****

Jak informuje Tesco, po tegorocznych podwyżkach najniższe miesięczne wynagrodzenie dla osób z co najmniej sześciomiesięcznym stażem wynosi 2345 zł brutto, bez uwzględnienia ewentualnej premii.

- Pod koniec czerwca poinformowaliśmy nasze koleżanki i kolegów o zmianach w planie wynagradzania na rok finansowy 2017/18.Miesięczna płaca pracowników na stanowiskach niekierowniczych w sklepach i centrach dystrybucji wzrosła o 50 zł, dodatkowo zaś wprowadziliśmy nowy system miesięcznej premii sprzedażowej - podaje Tesco.

To jednak nie zadowala związkowców, dlatego spór zbiorowy w Tesco nadal trwa. Dotychczas obu stronom nie udało się dojść do porozumienia. Przedstawiciele Sierpnia 80 uważają, że podwyżka w wysokości 50 zł to kpina i nazwali ją "dodatkiem na waciki". Przypomnijmy, osoby zatrudnione w Polsce walczą o 400 zł podwyżki dla pracowników podstawowych, koordynatorów oraz pracowników magazynów oraz 200 zł dla kierowników.

- Pracodawca zaproponował tylko tyle, ile chciał dać – 50 zł brutto na etat i 100 zł brutto premii, jeśli wyniki sprzedażowe będą na plusie. Nie wszyscy jednak otrzymają nagrody finansowe, ponieważ premie są przeznaczone dla osób ze 100-procentową frekwencją. Gdy ktoś będzie na urlopie okolicznościowym, pójdzie na zwolnienie lekarskie czy weźmie opiekę nad dzieckiem, nie dostanie dodatkowych pieniędzy – komentuje Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca WZZ Sierpień 80 w Tesco.

Brakuje rąk do pracy

Związkowcy wskazują również na inny problem – zbyt małą liczbę pracowników w Tesco. Jak mówi Elżbieta Fornalczyk, zatrudnionych jest coraz mniej. Część etatów jest pomniejszana, niektórzy z kolei zostają przesunięci ze swoich stanowisk na inne. Coraz więcej pracowników decyduje się na odejście z pracy, a na ich miejsce nie są przyjmowane nowe osoby.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spór zbiorowy w polskim Tesco zaognia się. "Poważnie zastanawiamy się nad strajkiem"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA