PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Spór zbiorowy w PGG zawieszony do czasu rozstrzygnięć sądowych ws. 14. pensji

 • Autor: PAP/JS
 • 5 kwi 2017 14:35

Spór zbiorowy w Polskiej Grupie Górniczej, dotyczący wypłaty tzw. czternastej pensji za pierwsze cztery miesiące ubiegłego roku, został zwieszony do czasu rozstrzygnięć sądowych w tej sprawie.

Spór zbiorowy w PGG zawieszony do czasu rozstrzygnięć sądowych ws. 14. pensji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• W kwietniu 2016 r., w porozumieniu poprzedzającym przekazanie wszystkich kopalń Kompanii do Polskiej Grupy Górniczej, związkowcy zgodzili się na zawieszenie wypłat 14. pensji na dwa lata.

• Strona społeczna uważa jednak, że dotyczy to jedynie okresu pracy w PGG, natomiast za pracę w Kompanii Węglowej w pierwszych czterech miesiącach zeszłego roku górnicy powinni otrzymać odpowiednią część tego świadczenia.

• Związkowcy z PGG informowali wcześniej, że w sprawie roszczeń dotyczących części "czternastki" zostaną złożone pozwy do sądów.

Chodzi o część nagrody rocznej tzw. "czternastki" za okres od stycznia do końca kwietnia ubiegłego roku, kiedy działała jeszcze Kompania Węglowa. W kwietniu 2016 r., w porozumieniu poprzedzającym przekazanie wszystkich kopalń Kompanii do Polskiej Grupy Górniczej, związkowcy zgodzili się na zawieszenie wypłat 14. pensji na dwa lata. Strona społeczna uważa jednak, że dotyczy to jedynie okresu pracy w PGG, natomiast za pracę w Kompanii Węglowej w pierwszych czterech miesiącach zeszłego roku górnicy powinni otrzymać odpowiednią część tego świadczenia. Nie zgadza się z tym zarząd PGG.

Według informacji podawanych przed rokiem, kiedy wypłacana była (w dwóch częściach) "czternastka" dla pracowników Kompanii Węglowej za 2015 r., łączny koszt tego świadczenia w skali firmy przekraczał 206 mln zł. PGG nie podaje, ile wynosiłby koszt 14. pensji za cztery miesiące 2016 r. - z wyliczeń wynika, że przy podobnej liczbie uprawnionych byłoby to ok. 68 mln zł, które Grupa musiałaby wypłacić pracownikom.

Związkowcy z PGG informowali wcześniej, że w sprawie roszczeń dotyczących części "czternastki" zostaną złożone pozwy do sądów. Ze względu na koszty postępowania sądowego zdecydowano, iż będą to jednostkowe pozwy, by na podstawie pierwszych wyroków sądów rozeznać stanowisko wymiaru sprawiedliwości w tej kwestii. Natomiast związek Kadra Górnictwo w końcu lutego wszczął spór zbiorowy w tej sprawie z zarządem PGG - zawieszony po niedawnych rokowaniach.

"Strony zgodnie oświadczyły, że uzgodnieniem podjętych rokowań jest zawieszenie sporu zbiorowego do czasu uzyskania w spornej kwestii rozstrzygnięć sądowych" - potwierdził rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Zarząd PGG stoi na stanowisku, że związkowe żądania nie mają podstawy prawnej. Argumentuje, iż zgodnie z porozumieniem z 2004 r., czternasta pensja przysługuje pracownikom zatrudnionym w firmie w dniu 31 grudnia, natomiast pracownicy Kompanii Węglowej - na mocy uzgodnień z 19 kwietnia 2016 r. - utracili prawo do tego świadczenia. Według tej interpretacji, nabycie prawa do "czternastki" następuje w ostatnim dniu roku - w tym przypadku 2016, a ponieważ w tym czasie świadczenie to było już w PGG zawieszone, nie ma podstaw do wypłaty za pierwsze miesiące roku.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Spór zbiorowy w PGG zawieszony do czasu rozstrzygnięć sądowych ws. 14. pensji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Górnik 2017-04-07 11:58:51

  Ludzie nie macie pojecia o czym piszecie typowi hejterzy co do 4 miesiecy 14 pensji polaczenie z khw nie ma nic wspólnego a zwiazki pierwszy raz od nakoegos czasu wreszcie cos robia dla nas a nie dla nich bo ta kasa nam sie należy

 • argus 2017-04-06 13:56:32

  zwiazki to jak zwykle chca pierwsi do koryta sie dopchac nie patrzac na innych

 • lopez 2017-04-06 13:43:57

  Serio? Dopiero co doszło do połączenia, a wy już tylko o kasie? Przecież ją wypłacą może dajcie im czas na ogarniecie sytuacji i wyprowadzeniu spółki na prostą?

 • pepe 2017-04-06 13:29:57

  co zwąchole to się mało nachapały? urlopy górnicze to wciąż za mało

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA