PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Spór w Kauflandzie trwa. Pracownicy chcą 7200 zł za dyskryminację kobiet

Wolny Związek Zawodowy "Jedność Pracownicza" zarzuca sieci Kaufland dyskryminowanie kobiet. Jak informuje „nawet 7200 zł otrzymają kobiety dyskryminowane przez Kaufland". Związek powołuje się na decyzję PIP po kontroli w jednym z marketów. Jednak pracodawca zaprzecza takiej narracji.

Spór w Kauflandzie trwa. Pracownicy chcą 7200 zł za dyskryminację kobiet
Jak twierdzą związkowcy, pracownice Kauflandu, które przechodzą na urlopy macierzyńskie lub wychowawcze, otrzymują niższe wynagrodzenie od pracowników, którzy z nich nie korzystają (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Jak twierdzą związkowcy, pracownice Kauflandu, które przechodzą na urlopy macierzyńskie lub wychowawcze, otrzymują niższe wynagrodzenie od pracowników, którzy z nich nie korzystają. Kontrola PIP w jednym z marketów w czerwcu potwierdziła te tezy, jednak Kaufland przesłał do inspekcji pracy swoje stanowisko.

Czytaj więcej: Inspekcja Pracy weszła do Kauflandu. Będą zmiany w wynagrodzeniach

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

21 lipca PIP przesłała do centrali związkowców potwierdzenie, że jej opinia z 3 czerwca jest ostateczną i obowiązującą opinią. Poniżej wnioski z kontroli z 3 czerwca w Dęblinie oraz potwierdzenie, że jest to ostateczne stanowisko PIP w tej sprawie z 21 lipca.

- Nawet 7200 zł otrzymają kobiety dyskryminowane przez Kaufland. Jest finalna decyzja i podjęte odpowiednie kroki prawne Państwowej Inspekcji Pracy po kontroli w spółce. Międzyzakładowa Organizacja WZZ "Jedność Pracownicza" od blisko roku walczyła o sprawiedliwość w zakresie dyskryminowania pracownic, które urodziły dziecko. Kaufland karał je za macierzyństwo i gorzej wynagradzał względem pozostałych pracowników– poinformował związek zawodowy funkcjonujący w sieci.

Na zarzuty związków zawodowych odpowiada sieć Kaufland, która tłumaczy, że nie dyskryminuje pracowników.

- Wynagrodzenie oferowane pracownikom jest niezależne od płci, a wyłącznie od kwalifikacji i doświadczenia, które osoba zatrudniona zdobywa, pracując na określonym stanowisku. Każdy pracownik, który wraca do pracy po dłuższej przerwie, np. wynikającej z urlopu rodzicielskiego, ma zagwarantowane to samo stanowisko i takie same warunki zatrudnienia jak w momencie pójścia na urlop, z uwzględnieniem podwyżek wynagrodzenia mających miejsce w międzyczasie dla jego stanowiska pracy” – mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Maja Szewczyk, dyrektor działu komunikacji korporacyjnej w Kaufland Polska.

Więcej szczegółów na temat sporu w Kauflandzie znajdziesz TUTAJ.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spór w Kauflandzie trwa. Pracownicy chcą 7200 zł za dyskryminację kobiet

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA