Spór w ArcelorMittal Poland: Spółka chce podnieść płace o 125 zł. Związkowcy chcą więcej

• Władze ArcelorMittal Poland chcą podnieść w tym roku płace średnio o 125 zł brutto na pracownika.
• To ponad dwa razy mniej od oczekiwań związkowców, którzy postulują wzrost zarobków o 300 zł.
• Kolejne rozmowy zaplanowano na 10 marca.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Spór w ArcelorMittal Poland: Spółka chce podnieść płace o 125 zł. Związkowcy chcą więcej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

8 mar 2016 15:02


Spółka gotowa jest też wypłacić załodze po tysiąc złotych nagrody rocznej. Związkowcy oczekują jednorazowej wypłaty 2,5 tys. zł dla każdego pracownika.

Wcześniej pracodawca proponował znacznie mniejsze podwyżki: 33 zł brutto dla wszystkich pracowników oraz dodatkowo średnio 20 zł brutto na regulacje płacowe dla pracowników fizycznych. Zmodyfikował jednak swoje stanowisko, tego samego - jak wynika z przesłanej we wtorek (8 marca) informacji - oczekując od strony związkowej. Spółka deklaruje, iż zależy jej na szybkim zawarciu porozumienia płacowego.

"Mimo że strona społeczna nie zmodyfikowała swojego stanowiska z grudnia, pracodawca zaprezentował (...) kierunki możliwej zmiany aktualnego stanowiska płacowego, w przypadku przedstawienia przez organizacje związkowe modyfikacji ich dotychczasowych propozycji. Zgodnie z przekazaną stronie związkowej informacją, proponowany przez pracodawcę sumaryczny średni wzrost płac na pracownika w roku 2016 mógłby osiągnąć 125 zł brutto. Pracodawca podtrzymuje także propozycję wypłaty nagrody rocznej w wysokości 1000 zł brutto na pracownika" - czytamy we wtorkowym (8 marca) stanowisku ArcelorMittal Poland.

Pracodawca zakłada, że część tych środków będzie rozdzielona metodą uzgodnioną przez strony, czyli z uwzględnieniem struktury płac w koncernie i założeń długofalowej polityki płacowej, której wprowadzenie jest jednym z postulatów strony społecznej.

"Oczekujemy na stanowisko strony związkowej do tych propozycji. Kolejne rozmowy na wniosek pracodawcy zaplanowano już na 10 marca, aby możliwe było jak najszybsze zawarcie oczekiwanego przez pracowników porozumienia" - czytamy w stanowisku spółki.

Organizacje związkowe, które nie godzą się na propozycję zarządu, wystąpiły z wnioskiem, by w kolejnych rozmowach wziął udział prezes firmy Sanjay Samaddar.

"Te propozycje nadal są nie do zaakceptowania. Zwróciliśmy się o spotkanie z prezesem zarządu, który będzie bardziej kompetentny do zmiany stanowiska w sprawie podwyżek, niż osoby, które w jego imieniu prowadzą negocjacje" - powiedział szef Solidarności w koncernie Jerzy Goiński, cytowany przez biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.