PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Spełnienie postulatów płacowych związkowców z PGG kosztowałoby ponad pół mld zł

  • Autor: PAP/KM
  • 29 sie 2019 16:44

Spełnienie postulatów płacowych związkowców z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) kosztowałoby spółkę ponad pół miliarda złotych - wynika z analizy przedstawionej w czwartek związkom zawodowym przez zarząd spółki. Kolejne spotkanie w sprawie wzrostu płac w firmie ma odbyć się za kilka tygodni.

Spełnienie postulatów płacowych związkowców z PGG kosztowałoby ponad pół mld zł
W czwartek doszło do spotkania liderów działających w PGG związków z zarządem tej największej górniczej spółki (fot. PGG)
REKLAMA
  • Na początku sierpnia związkowcy z zatrudniającej ok. 42 tys. osób Polskiej Grupy Górniczej zgłosili postulat 12-procentowej podwyżki płac w firmie w przyszłym roku, a także postulaty dotyczące niektórych tegorocznych świadczeń finansowych dla załogi.
  • W czwartek doszło do spotkania liderów działających w PGG związków z zarządem tej największej górniczej spółki.
  • Spotkanie miało charakter wewnętrzny, nie komentujemy jego przebiegu - powiedział rzecznik PGG Tomasz Głogowski, zapowiadając, że rozmowy ze stroną społeczną będą kontynuowane.

Z nieoficjalnych informacji osób uczestniczących w spotkaniu wynika, że spełnienie związkowych postulatów kosztowałoby firmę ok. 530 mln zł, co - według relacji związkowych - byłoby nie do przyjęcia dla zarządu PGG. Podczas spotkania nie padły jednak konkretne kwoty proponowanych podwyżek; sprawa ma być nadal analizowana, podobnie jak kwestie dotyczące tegorocznych świadczeń, o które zabiegają związkowcy. Termin kolejnego spotkania nie został na razie wyznaczony.

Stronie społecznej zależy m.in. na przedłużeniu zapisów porozumienia z kwietnia 2018 r. w sprawie dopłat do dniówek w wysokości od 18 do 32 zł oraz na włączeniu tego tzw. dodatku gwarantowanego z ubiegłorocznego porozumienia do sumy, na podstawie której naliczane będą w tym roku nagroda barbórkowa i tzw. czternasta pensja. Inny postulat dotyczy wypłacenia pracownikom PGG rekompensaty za listopad i grudzień tego roku, kiedy premie górników są mniejsze w związku z mniejszą ilością dni roboczych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W skierowanym do związkowców zaproszeniu na czwartkowe spotkanie przedstawiciele zarządu PGG przypomnieli, że 1 sierpnia wszyscy pracownicy Grupy otrzymali dodatkowe, nieplanowane wcześniej jednorazowe świadczenie, którego wypłata kosztowała firmę ponad 72 mln zł.

- W zakresie złożonych postulatów przeprowadzane są niezbędne symulacje i wyliczenia. Ponadto prezes zarządu wydał specjalne zarządzenie, w którym powołał zespoły oceniające perspektywiczne możliwości produkcji, łącznie z dokonaniem analizy ekonomicznej realizowanych przedsięwzięć - poinformowali związkowców członkowie zarządu PGG, wskazując, iż prace w tym zakresie są w toku.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spełnienie postulatów płacowych związkowców z PGG kosztowałoby ponad pół mld zł

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA