Solidarność: Rozważana przez JSW likwidacja deputatów emeryckich wielkim zaskoczeniem

- Rozważana przez zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej likwidacja uprawnień emerytów do bezpłatnego węgla w 2015 r. to zaskoczenie - uważa działająca w spółce Solidarność. Przypomina słowa premiera Tuska, że państwo nie przejmie tego świadczenia w 2015 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Solidarność: Rozważana przez JSW likwidacja deputatów emeryckich wielkim zaskoczeniem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 wrz 2014 19:54


Prezes JSW Jarosław Zagórowski poinformował, że spółka rozważa likwidację od przyszłego roku uprawnień m.in. deputatów węglowych dla emerytów i rencistów. To w skali roku koszt ok. 65 mln zł. Decyzja może zostać podjęta do końca br.

Czytaj też:Deputaty węglowe- odbierać czy nie odbierać?

Chodzi o krok podobny do tego, o jakim 23 września br. zdecydował zarząd Kompanii Węglowej. Władze Kompanii przyjęły wtedy uchwałę o likwidacji uprawnień m.in. emerytów i rencistów do bezpłatnego węgla od 1 stycznia 2015 r. Argumentowano, że spółka nie jest w stanie dalej ponosić ciężaru tego świadczenia (ok. 200 mln zł rocznie), a jego utrzymanie jest obowiązkiem państwa, które to prawo przyznało i gwarantuje.

Jak przekazał  wiceprzewodniczący Solidarności w JSW Roman Brudziński, w dotychczasowych rozmowach górniczych związkowców z premierem Donaldem Tuskiem miał on akcentować, że nie jest możliwe, aby państwo przejęło ciężar emeryckich deputatów już w 2015 r. ze względu na zamknięcie prac nad budżetem. Rozmowy miały dotyczyć 2016 r.

"Pracodawcy starają się, by te zobowiązania ze spółek przeszły na Skarb Państwa, czyli na ZUS. To rozwiązanie było już do 2002 r. - ZUS płacił je emerytom, a nie obciążały wyników spółek węglowych. Jest to jak najbardziej zasadne i w tym temacie mamy zdanie zbieżne. Natomiast, żeby to się mogło stać, trzeba mieć decyzje polityczne, a nie ogłaszać, że rezygnuje się z deputatów węglowych w 2015 r., kiedy 2016 r. jest jeszcze niewiadomy. Dla nas więc to zaskoczenie" - wskazał Brudziński.

Zagórowski argumentował m.in. w poniedziałek, że JSW działa od dłuższego czasu w warunkach bardzo niskich cen m.in. swego podstawowego produktu - węgla koksowego (rzędu 120 dolarów za tonę, wcześniej nawet 300). Prezes podkreślił, że gdy firma dobrze zarabiała, stać ją było na wypłatę deputatów. Teraz jednak coraz bardziej prawdopodobna jest alternatywa - 65 mln zł albo dla emerytów, albo na procesy inwestycyjne, od których zależą miejsca pracy.

Brudziński zaznaczył jednak, że kilka lat temu JSW funkcjonowała przy średniej cenie sprzedaży węgla koksowego ok. 90 dolarów za tonę. Zdiagnozował, że głównym problemem spółki jest zbyt małe wydobycie węgla koksowego, na który jest popyt - wynikające ze złego zarządzania. Związkowcy wyliczyli m.in., że na koniec roku wartość wydobycia będzie mniejsza od zaplanowanej o ok. milion ton. W marcu br. spółka zapowiadała, że chce w tym roku wyprodukować 13,8 mln ton węgla.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.