Solidarność przeciw imigrantom

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” negatywnie zaopiniowało projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zatrudniania cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Solidarność przeciw imigrantom

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

24 mar 2015 19:30


Według opinii Prezydium KK, z uwagi na trudną sytuację na polskim rynku pracy należy z dużą ostrożnością odnosić się do zatrudniania cudzoziemców w Polsce. "Solidarność" zwraca przy tym uwagę, że obowiązywanie przepisów rangi międzynarodowej wskazuje, iż obecna liberalizacja polityki społecznej rządu w zakresie zatrudniania cudzoziemców nie sprzyja ochronie miejsc pracy dla polskich obywateli.

Prezydium KK podkreśla, że polscy obywatele powinni mieć zapewnione co najmniej równe prawo do otrzymania pracy na godnych warunkach. Uwzględniając dotychczasowe podejście pracodawców, którzy w przeważającej mierze nastawieni są na osiąganie w krótkim czasie zysku z prowadzonej działalności gospodarczej, należy liczyć się z istnieniem poważnego ryzyka, że obywatele RP poszukujący pracy nie będą konkurencyjni na rynku pracy.

Wynika to z faktu, iż cudzoziemcy, zwłaszcza z krajów Europy wschodniej akceptują warunki pracy znacznie gorsze (na granicy ubóstwa), i to nie tylko w zakresie wysokości otrzymywanego wynagrodzenia za pracę, ale również w zakresie rodzaju zawieranych umów (tzw. „umów śmieciowych”).

Czytaj też: Ukraińcy zalewają Polskę, a pracodawcy to wykorzystują

Prezydium KK proponuje, aby wypracować mechanizm zgodnie, z którym proces wyboru osoby na pracownika będzie w przeważającej mierze oparty na wykształceniu, doświadczeniu oraz predyspozycjach kandydata, przy jednoczesnym sztywnym określeniu wartości wynagrodzenia za oferowaną pracę.

Związek ponownie wzywa do ochrony pracy, miejsc pracy oraz promocji zatrudnienia polskich pracowników i bezrobotnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jar 2015-03-25 10:00:10

I TAK WŁAŚNIE NAS TRAKTUJĄ ZA GRANICĄ POAK ZAWSZE BEDZIE JAKO DRUGI TAM NIE MA AMERYKI JAK NIEKTÓRYM SIĘ WYDAJE TAK JAK TU NIE MA AMERYKI DLA UKRAINCÓW TYLKO ONI I MY N IE MAMY WYJSCIA A NASZ NIEUDOLNY RZĄD MÓWI ŻE BEZROBOCIE W POLSCE SPADA TAK SPADA BO POLACY WYJEŻDŻAJĄ ALE JAK POLICZYMY OK. 3 MIL WYJECHAŁO + CI CO SĄ NA MIEJSCU BEZ PRACY + ZATRUDNIENI NA CZARNO = OK. 25-30 % TAKA JEST PRAWNA RZĄDZIE PO/PSL !

md sos 2015-03-25 09:53:00

haha, dziadowski protekcjonizm z 40 lat temu. A zapomnieli, ze w latach 80 sami pracowali hurtowo i na czarno w Niemczech, Belgii, Francji .... Ale prawda jest taka, że ludzi z Ukrainy mają na taśmę 50% większej produktywności a to rozpieszczonym polskim pracownikom zaczyna przeszkadzać i martwić.