PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Solidarność nie popiera strajku ZNP. "Akcja ma podłoże polityczne"

  • Justyna Koc
    jk
  • 31 mar 2017 15:12

Solidarność nie popiera akcji protestacyjnej zorganizowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Czeka na propozycje minister edukacji Anny Zalewskiej.

Solidarność nie popiera strajku ZNP. "Akcja ma podłoże polityczne"
Minister edukacji Anna Zalewska ma przedstawić 4 kwietnia konkretne projekty rozwiązań prawnych dotyczące kształtowania płac nauczycieli i pozostałych pracowników szkół. (Fot. PTWP)
REKLAMA

Oświatowa Solidarność nie popiera akcji protestacyjnej ZNP, która ma miejsce w piątek, 31 marca. – NSZZ „Solidarność” ma inne postulaty i prowadzi negocjacje z rządem RP na temat podwyżek płac w oświacie i statusu zawodowego nauczycieli oraz innych pracowników oświaty. Zgodnie z obowiązującym prawem, osoby ze szkół objętych strajkiem, które nie przystąpią do niego, nie mogą mieć potrąconego wynagrodzenia za dzień 31 marca br. - czytamy w komunikacie związku.

Jak mówi w rozmowie z serwisem solidarnosckatowice.pl Lesław Ordon, przewodniczący Regionalnego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ Solidarność w Katowicach, minister edukacji Anna Zalewska ma przedstawić 4 kwietnia konkretne projekty rozwiązań prawnych dotyczące kształtowania płac nauczycieli i pozostałych pracowników szkół.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Negocjacje z resortem, w których ZNP również brało udział, trwały przez kilka miesięcy. Jeśli ostateczne propozycje ministerstwa będą dobre, to je poprzemy. Jeśli nie, to wówczas podejmiemy decyzję o ewentualnych protestach. W naszej ocenie ogłaszanie strajku przed 4 kwietnia ewidentnie dowodzi, że taka akcja ma podłoże polityczne, a nie merytoryczne – wskazuje przewodniczący.

WZZ "Solidarność - Oświata" przeciwko akcji

Członkowie Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność - Oświata" również mają wątpliwości co do intencji ZNP. Ich zdaniem organizator strajku manipuluje informacjami, głosi nieprawdziwe tezy o rzekomym wyłączeniu części nauczycieli spod Karty Nauczyciela czy obniżeniu wynagrodzeń. Dlatego też związek nie bierze udziału w akcji.

Ewentualny udział członków naszego związku w strajku 31 marca będzie ich indywidualną, prywatną sprawą - czytamy w komunikacie.

Poparcie OPZZ

Z kolei związkowcy z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych apelują o wspólną walkę o przyszłość polskiej edukacji.

- Reforma oświaty odnosi się do całego społeczeństwa i jego przyszłości. Dotyczy nauczycieli, samorządowców, uczniów i rodziców. Mamy prawo, a wręcz obowiązek, aby protestować! Jako związkowcy nie możemy się zgadzać na zastraszanie pracowników oświaty! Konstytucja RP stanowi, że „związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych - czytamy w komunikacie.

jak twierdzą związkowcy, tylko "wspólne działania mogą przyczynić się do odbudowy dialogu społecznego i zatrzymania złej reformy edukacji".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Solidarność nie popiera strajku ZNP. "Akcja ma podłoże polityczne"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA